• 69

  başlık

 • 2182

  entry

 • 22

  geçen ay

 • 20

  bu ay

 • 2

  dün

 • 1

  bugün

yumiyum

5. nesil yazar mesaj takip etson 20 entry

 • Şimdi bilimsel verileri elimizdeki en son bilgilere göre değerlendiriyoruz. Eğer şu anda bilim eşcinsellik bir hastalık değildir diyorsa, bir insanın "bence hastalık bana ne" diye kişisel bir fikri olamaz. Veriler değişebilir, ama bunun değişme ihtimali yine de şu andaki bilgilere zıt olan kişisel fikirleri mantıklı yapmaz. Eşcinselliğe yol açan bir şeyin bulunmasının onu yine de hastalık sınıfına sokacağını düşünmüyorum ayrıca, çünkü insanın hayatını fizyolojik olarak zora sokan ya da rahatsız eden bir durum değil.

  3
 • bu entry sakıncalı olabilir.
  yine de görmek istiyorsanız giriş yapın ya da kayıt olun.

 • Dünya sağlık örgütü bu tweetten sonra 1970 öncesine dönmüş, her şey iptal.

  3
 • Bu arada erkeklerin vasektomi olmak için eşlerinden izin almaları gerekiyormuş zahter ampam söyledi. Bence bu da kabul edilebilir olmamalı. Kocanın izni olmadan korunamamak gibi bi şey bu.

  Ayrıca hukuk olabilir tamam, kurallar vs mümkün. Bu onlara katılacağımız anlamına gelmiyor. Yani tarihte yaşanan her pislik yasadışı değildi. Hatta şu anda da değil yani.

  Devletin fikrinden bağımsız olarak bir embriyo insan olduğunu düşünmüyorum. Devletin öncelikle korunma ve seks eğitimi verip bunu ulaşılabilir sonradan kaç hücre olunca insan oluyomuşsun onu tartışması gerektiğini düşünüyorum.

  2
 • Ampa feminazinin nefret söylemi olup olmadığını tartışabiliriz. Bence öyle, çünkü feministlere hakaret amacı taşıyor. Ha her feminist tanımlaması bana doğru geliyor mu tabi ki hayır.

  Ama rica ediyorum, o yazdığın eril şeyi gözlerden uzaklaştırmak için "şimdi ona bi şey denmiycek" savını kullanma. Dediğin şey kadınlara hakaret etmek için yıllardır kullanılan çirkin bi laf ve yakışmıyor. Bahsi geçen ampanın entarilerine henüz bakmadım, ama onun söylediiği herhangi bi şey senin bu çirkin sözü sarf etmeni haklı çıkarmıyor.

  1
 • En başta dediğimi tekrarlıyorum, ikisi insan çocuk yapmaya beraber karar vermediyse tamamen kadının kendi bedeni üstündeki hak oluyor. Aynı şekilde bence beraber karar verilmediyse ve kadın ben çocuğu doğurucam derken erkek istemiyorum diyosa bence gayet de çocuğa bakmayabilir. Ama kadının ben bu çocuğu istemiyorum dediğinde bedeninden çıkartmak dışında bir seçeneği yok. Doğurup babasına verip bakmayacaksa bile o çocuğu bedeninde taşımak zorunda istemediği halde.

  Ayrıca erkekler çocuk bakabilir, büyütebilir, çok da güzel yaparlar. Ama günümüz tıp teknolojisinde ne yazık ki o çocuğu bedenlerinde taşıyamazlar. Bu da kişinin kendi bedeni üstündeki hakkına döndürüyor meseleyi. Çünkü mesela taraflardan biri çocuğun mADDi ihtiyaçları için hayatından feragat etmemeyi seçebilir, diğeri de bu yükü kabul edebilir. Ama ama çocuğu karnında taşıyan insan bunu istemiyorsa fiziksel yükünü devredemez. Kadındaki embriyo, doğmuş çocuk demiyorum, iki kişinin ortak olduğu bir şey olamaz bedeninde taşıyacak insan bu yükü istemiyorsa.

  5
 • Ampacığım kesinlikle nefret söylemi değil vdemek demek nefret söylemi olan bi şeyi nefret söylemi olmaktan çıkarmıyor.

  Hele ki bunu herhalde eski sevgilisi aldattı gibi iğrenç eril ve her gün feminist kadınlara hakaret etmek için kullanılan bir dille söylediğin için bu zaten nefret söylemi. Ha feminazi zaten bir nefret söylemi başlı başına.

  4
 • Canlarım, kadın olduğu için değil o çocuğu bedeninde taşıyacak olduğu için pipiliyle eşit haklara sahip olamaz.

  Mesela bi şey sorcam, yasal olarak bilen söylesin, bir erkek gidip vasektomi yaptıracağı zaman eşinden izin almalı mı?

  3
 • Oruçlu insanın yanında su içmeyi bile dayak yeme sebebi olarak görüp vegan insanların önünde et yemeyi, bunun muhabbetini yapmayı mantıklı gören insanlar beni çok sinirlendiriyor. Çok var.

  6
 • bu entry sakıncalı olabilir.
  yine de görmek istiyorsanız giriş yapın ya da kayıt olun.

  3
 • Bu arada söylemeden geçemeyeceğim zaten bence burda tecavüzcüye hak verilsin gibi bir arguman yok. Ha tabi ki her zaman tecavüz kanıtlanamıyor, özellikle bu insanla ilişki içindeyse. Ama demem odur ki kürtaj yanlısı argümanların "tecavüzcünün hakkı mı olcak şimdiden" öteye gidip en basit haliyle bir insanın kendi bedeni üstündeki hakları üzerinden gitmeli.

  1
 • Ampacığım ben işin hukuk kısmını bilmiyorum. Hukuk buysa da doğru olduğunu düşünmüyorum. Bir insanın bedeni kendine aittir, bu insan çocuk doğurmak istemiyorsa buna zorlanması bile zaten onun bedenine yapılan bir tecavüzdür.

  Embriyonun insan mı değil mi olduğunu tartışana kadar çok basit bir şekilde doğum kontrol yöntemlerinin ulaşılabilir olması gerekiyor. Bu ulaşılabilirlik yokken, evlilik içi tecavüz almış başını yürümüşken (sonuçta ilişkin olmayan insandan olmuyor her zaman değil mi?) bu insan mı mal mı ama ben pipiliyim bunda da söz hakkım olacak demek bence çok kötü bir bakış açısı. Bir insan bu çocuğu bedeninde taşıyacak, sonra o bedenden çıkaracak o çocuğu sonra pipili gelip diycek ki bu benim pipimden çıktı o yüzden eşit hakkımız var. Oooldu canım öyle. Doğum kontrol yöntemleri ulaşılabilir olacak, kullanılacak, insanlar eğitilecek.

  Yaa ben prezervatif takamıyorum çok sıkıyo :( diyen adam benim amımla ilgili herhangi bir fikir beyan edememeli kusura bakmayın.

  Ayrıca da embriyo insan falan değildir.

  6
 • iki insan beraber çocuk yapmaya karar vermişler de hamilelik bu şekilde mi gerçekleşmiş? O zaman beeelki olabilir. Yine de olayın içindeki pipilinin bunda kadınla eşit söz hakkı isteyebilmesini doğru bulmuyorum. O kadın hamileliğinin devam etmesini istemiyor, kendi bedeni üzerindeki hakkı da ona bunu sonlandırma hakkını sonuna kadar vermeli diye düşünüyorum. Yoksa sırf kocam, sevgilim, seks yaptığım bir insan diye onun izninin alınması gerekliliği benim bedenim üstümdeki hakkımı elimden alır. Basit bi şekilde, bir kadın hamile ve çocuğu doğurmak istiyor, kocası ben istemiyorum dese yasal olarak aldırma zorunluluğu var mı? Çünkü kendi bileceği iş bu kadar basit.

  Su anda hamile kalma ihtimali olmayan pipililer de bunu kabullenecek.

  6
 • bu entry sakıncalı olabilir.
  yine de görmek istiyorsanız giriş yapın ya da kayıt olun.

  5
 • bu entry sakıncalı olabilir.
  yine de görmek istiyorsanız giriş yapın ya da kayıt olun.

  1
 • bu entry sakıncalı olabilir.
  yine de görmek istiyorsanız giriş yapın ya da kayıt olun.

  2
 • bu entry sakıncalı olabilir.
  yine de görmek istiyorsanız giriş yapın ya da kayıt olun.

 • bu entry sakıncalı olabilir.
  yine de görmek istiyorsanız giriş yapın ya da kayıt olun.

 • bu entry sakıncalı olabilir.
  yine de görmek istiyorsanız giriş yapın ya da kayıt olun.

bizi takip edin

kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
LGBT Pride


webölye web design & web programming
powered by webölye

bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr