• 500

  başlık

 • 939

  entry

 • 5

  geçen ay

 • 47

  bu ay

 • 7

  dün

 • 1

  bugün

pessoa

5. nesil yazar mesaj takip et

uyanık uyurgezer, gören kör.son 20 entry

 • Kendine queere katılmakla birlikte algılarınızın değiştiği konusunda ekleme yapmak istiyorum. Dikkat ettiğiniz ve önemsediğiniz şeyler başka yönlere kayacak hal böyleyken. Ağlamak çözüm değil spor yapın. Happy bi day

 • Anlamlar kişiden kişiye göre değişir çünkü hepimizin nöral bağlantıları farklıdır. insanın varoluşundan bu yana dünyaya gelmiş herkesin nöral bağlantıları farklıdır ve birey o konu hakkında ne kadar ve nasıl nöral bağlantı oluşturduysa anlam onun için budur. Fakat hepimiz için ortak olan durumlar söz konusudur. Örnek vermek gerekirse matematik soyuttur. Bu yüzden bazılarımız matematikte çok iyiyken bazılarımız cidden çok kötüdür. Bunun sebebi beyinde bilgiyi işleme biçimimizin farklı olmasıdır. Matematiğe düz bir şekilde bakarsak asla anlayamayız fakat sayıları bir şeylere dönüştürerek renklendirerek şekillendirerek daha kalıcı nöral bağlantılar kurarız ve bizim için anlamı oturmuş bir şeyi de başarmış oluruz.

 • Evet her şey bir yanılsama. Bütün bunlar beynimizin dünyayı yorumlaması ve bize sunması. Bu bilgiyle ilk karşılaştığım anda yıkılmıştım. Günbatımları ve bitkilerin o efsanevi görüntüleri için teşekkürler beynim.

 • Bebekler ilk dogdukları zaman her şeyi ters görür fakat zamanla beyniniz görüntüyü düz yapmayı öğreniyor. Yani hepimiz hala ters görüyoruz ama düzeltme konusunda geliştigimiz icin düz görüyoruz. Masanızdaki bardak kendi gercekliginde düz ama beyninize yansıyan görüntüsü ters. Algıladıgınız gerceklik ise düz oldugu.

 • Bir problemin çözümü için oluşturulan yol. Hayatımızın her alanında var. Ayrıca Beynimizde inanılmaz derecede çok algoritma vardır.

  Örneğin dışarı çıkmak istiyorsunuz.
  1 - yatağından çık
  2 - temiz kıyafet bul
  3 - duşa gir
  4 - saçını kurut
  5 - üzerini giyin
  6 - anahtar cüzdan telefon al
  7 - kapıdan çık

  Bunu daha da karmaşıklaştırabiliriz.
  1 - yatağında doğrul
  2 - sola dön
  3 - ayaklarını yere değdir.
  4 - dogrul
  5 - ileriye 3 adım at
  6 - sağ kolunu kaldır gibi.

 • Counter strike global offansive steamde en çok indirilen oyunlardan. Dünyada da en çok oynanan oyunlardan biri.

  Oynayan var mı?

 • Google 1 haftadır kasıyor sizde de öyle mi

 • Nadir de olsa çiftleşen bu iki canlının birleşme sonucunda ortaya koydugu yavru yani katır kısır olurmuş.

 • Yeni sürükleyici dizi. Mükemmeliyetçi zeki tayfanın üniversitede işlenen bir cinayeti araştırmasıyla devam ediyor 1 sezon 3. bölüm çekildi.

 • Milattan sonra 4. Yüzyılda Hindistan'da satranca verilen ilk ad.

 • Nörosayns beybi.

  Evrimin teee nerelerden buralara gelişinin bir sonucu olarak homosapienste eş seçimi:

  Heteroseksüel Deneklere bazı kadın fotografları gösteriyorlar ve hangisini seçtiklerini soruyorlar. Çoğunluğun eğilim gösterdiği fotograflarda kadınların gözbebeklerinin büyük oldugunu bilmiyorlar ama seçimleri bu yonde oluyor. Beyin büyümüş göz bebeklerini bir arzu olarak algılıyor ve otomatik olarak seçimi yaptırıyor ama biz seçim yaparken bunun bilincinde olmayız.

  Bunların yanı sıra heteroseksüel eş seçiminde belirgin olan durum erkeklerin kadınlarda "güzel" bulduğu şeyin aslında kaliteli doğurganlık adını taşımasıdır. Yani ideal bel kalça oranı gibi şeylerden söz ediyoruz. Seçimler çoğunlukla bu yönde yapılıyormuş farkında olmadan da olsa.

  Heteroseksüel Kadınların erkek seçiminde ise sakal, geniş omuzlar başı çekiyor.


  insanlar her ne kadar ben bunu sevdiğim için istiyorum dese de aslında bu dediği şey milyonlarca yıllık evrimin bilinç-dışı bir sonucu. Seçtiğiniz kişiler sizin değil beyninizin seçimi hetero olsun ya da olmasin, durum bu. Herhangi birinin herhangi birini seçmesinin açıklaması da bu.

  1
 • Budizmin kurucusu olduğu söylenir. Başta çok zengin ve izole bir yaşam sürmüşken bir gün saraydan kaçar ve dış dünyayla tanışır. Acıyı hüznü görür. Bunu kendisinin de yaşayarak anlayacağını düşünür ve ordan oraya bir keşiş gibi yaşar. 1. Öğreti olan (yamulabilirim) Dukkha sözünün anlamı da "hayat acı doludur" demektir. Buddha hayatta acının her zaman varolduğu bilinciyle yaşamamızı öğretir. Hermann hesse'in Siddhartha kitabında güzel bir anlatım mevcuttur hayatına dair.

  1
 • Hâlâ başarısını metallica üzerinden değerlendiren ve onca paraya üne rağmen mutlu olmadığını bir röportajda belirten kişilik.

 • Mark manson'ın rusya seyahatinde geçiyor bu konu: Bizim yani çoğumuzun insanları kırmamak için yaptığımız sahte kibarlıklar, mutsuzken mutlu gibi davranmalarımız vs. Mesela saçınızın rengini değiştirdiniz bunu burada ya da batı kültüründe bir arkadaşınız beğenmemiş olsa bile beğendim güzel olmuş deme ihtimali daha yüksektir. Fakat ruslarda öyle değilmiş. Eğer bir davranışınız aptalcaysa susmayı ya da konuyu değiştirmeyi değil bunun gerçekten aptalca olduğunu söylerlermiş. Yani bizim neredeyse hakaret olarak algılacağımız gerçekliği yaşıyor ruslar. Alkışladım.

  2
 • Biliyorsunuz ki freud tam bir puro bagımlısıydı günde en az 20 puro içerdi. doktorların her türlü ikazına rağmen ölene dek içmeye devam etti. Bir gün bir akrabası yeğeni miydi neydi ona sigara uzatmış ve o reddetmiş. Freud ise alaycı bir tavırla "bu dünyadaki en güzel şey sigara içmek ve bu çok ucuz" vari bir cümle kurmuş. Gereksiz bilgiler kuşağına hoş geldiniz.

 • Alma; mahler'in kendisinden 19 yaş küçük karısı. Mahler ile evlenmeden önce gelecek vaadeden bir besteciyken adeta bir hizmetçi gibi yaşamış. Çünkü mahler "ailede yalnızca 1 besteci olabilir" demiş. Alma'nın bu evlilikteki görevi mahler ormandaki kulübesinde çalışırken piyano çalmamak, köpekleri susturmak gibi şeylerdi. Bunların yanı sıra mahler 3-4 saatlik uzun yürüyüşlerinde alma'yı da yanında alır kendi kafasına göre takılırdı. Alma ise bir ağacın dibine oturur onu beklerdi. Alma'nın söylediğine öre mahler etrafta dolanıp notlar alırken eğer bir şey kafasına yattıysa mahler alma'ya bakıp gülümsermiş. Bu gülümseme alma için dünyadaki her şeye bedelmiş.

 • Geçen yıl çıkmış olmasına karşı spotifyda yeni yeni popüler olan şarkılardan. Ben 2 hafta önce tanıştım. Ve hala bıkmadım. Evin içinde durduk yere nakaratı şaşırmadan söylemeye calisiyorum sıklıkla ya da uyanınca kafamda calmaya baslıyor.. Akorları da kolay, söylemesi de. Üzücü bir şarkı. Teşekkürler alec. Down down let me down down down let me down slowly...

 • Beyinde görme 1/3lük bir alan kaplar. Çoğacayip şeyler dönüyo. Mesela iki elinizi ortada bir üçgen boşluk bırakacak şekilde avuçlarınız dışa doğru birleştirip bir nesneye önce sağ gözünüzü kapatıp baktıktan sonra sol gözünüzle baktığınızda nesnenin orada olmadığını fark ediyorsunuz hangisinde hala görünüyorsa o sizin en baskın gözünüz demek oluyor. Bu olayda bir gözün görme alanının diğerinden daha fazla olduğunu görmekle birlikte beynimizin artık orada olmadığını sandığımız nesneye adeta ortamın arkaplanından yama yapmasıdır. Bu yüzdendir ki görgü tanıklarının söyledikleri çok çok önemli yer tutmaz tutsa bile birkaç kişinin de aynı görüşte olup olmadığı kesinlikle sorulur. Yani biri size gördüğüme mi inanayım sana mı inanayım derse gördüğüne de o kadar inanma diyebilirsiniz. Beynimiz bizim dışımızda kendi başına solo atıyor çünkü. Bu yüzdendir ki yüksek bir yerden atlayıp ölmeyenler havadaki anları hatırlamaz cünkü beyin kendisini kapatmıştır. Yine benzer şekilde eğer ki yaşamımızı tehdit edecek bir durumdaysak mesela uçurum uzaktan bizi yalnızca görkemiyle etkiliyorken uçurumun kenarına yaklaştıkça kalp atışınız hızlanır bacaklarınız titrer bunlar beynimizin ne yapıyon be salak mısın geri dur deme seklidir. Siz daha da yaklastıkca vücudunuz iyice kasılır daha zor hareket edersiniz. Beyin orada sürekli dur komutuna basıyordur cünkü.

  Bunların yanı sıra dünya dediğimiz ve bildiğimiz bu gezegen yalnızca beynimizin yorumudur. Bizim için dünya "canlı olmayan bir canlı yayın gibidir" diyordu bi kitapta. Bir şeyler olur beynimiz kararlar verir çevreyi düzenler ve siz de bunun kendi gözlerinizden tutun da kendi bakış açınız kendi yaşamı görüş biçiminiz zannedersiniz.

  Bir başka örnekte ismini hatırlamadığım bir sendrom sebebiyle görmesi normal olan ama görme olayın hareketin olmadığı bir durum söz konusu. Yani şöyle örneklendirelim. Bu sendroma sahip kişi karşıdan karşıya geçecekken uzaktaki arabayı görüyor ama önce a noktasında görüyor biraz sonra b noktasında görüyor ama a ile b noktaları arasındaki arabanın hareketini görmüyor. Bir bardağa su koyarken bardağı sürahiyi görüyor ama suyu sabit bir şeymiş gibi görüyor aktığı halde.

  Her insanın aklıma gelmese de tuhaf bir sorudur şu; doğuştan kör olan insanlar nasıl hisseder? Karanlık mı? Simsiyah mı? Hayır. Hiçbir şey hissetmezler. Nasıl ki biz görebiliyor olduğumuz durumda gözlerimizi kapatarak bunun simülasyonunu yapıyormuş gibi zannetsek de bu siyahı bildigimiz için bize öyle gelir. Karanlığın ne demek olduğunu ışığı görebildiğimiz ve göremediğimiz zamanlarda da karanlık oldugunu bildigimizdendir. Doğuştan kör olan insanların diğer duyuları keskinleştiğinden koklayarak dokunarak anlamlandırırlar dünyayı.

  Bir başka konu ise sinestezi sayıları harfleri diğer insanlardan farklı sekilde yani bir sayıyı renk olarak ses olarak farklı duyular biçiminde algılamak. Fizikçi richard feynman da sinestetik biriydi. Bunun ona yaşamında kolaylık sagladığını da söylemişti. Çoğu sinestetik birey diğer insanların da onlar gibi gördüğünü zannettiği için ölene dek bunun farkına varmazlar.

  Okuduklarımdan aklımda kalanları birleştirdim. Yamulduysam affola.

  1

bizi takip edin

kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
LGBT Pride


webölye web design & web programming
powered by webölye

bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr