• 174

  başlık

 • 2319

  entry

 • 0

  geçen ay

 • 0

  bu ay

 • 0

  dün

 • 0

  bugün

nar

1. nesil yazar mesaj takip etson 20 entry

 • uktelerime can vermiş bugün, var olsun^^

 • "içeriden gelen ne var ise 'dön geri kadın!' diye bağırtan kendilik? korkusu ile 'ama insanlar, ama konuşmak, ama değsek mi?' diye diye çıkarılan seslerin, dökülen sözlerin büyük patlaması." diyor ukteci adadaki psychedelic kadın

  potansiyelimiz bizden çok başkalarının derdi oluyor, nedense. ellerinde bi potansiyel-ölçer mi var nedir, anlamadım ki.

  bildiğim kırmızı elma sözlük'ün bendeki yazma yollarını açtığı, bu ukteyi daha önce benzer korkular paylaştığım kıpırdamayan eller için doldurmaktayım. ezcümle, içten kıpırdamak zaten kaçınılmaz bundan başka yazın, boyayın, değin bir başkasına, bazılarımız yalnız sözcüklere ve anlamalara bakıyor, onlara kıymet veriyor.

  3
 • soğuk havada ya da * acınızın görmezden gelindiği durumlarda da dişler bir birine vurur.

  1
 • bunu teoride böyle bişi olsa, ne yaparız diye tartışmıyoruz.

 • *1-Göz altına alındığınızı sizin seçtiğiniz bir yakınınıza bildirme haber verme hakkınız var.

  2-Normalde gözaltı süresi 24 saattir Özel yetkili mahkemelerde 48 saattir. Bu süreyi geçtiği anda avukatınız aracılığıyla serbest bırakılma talep edebilirsiniz.DGM kapsamına giren suçlar açısından da gözaltı süresi 4 günden fazla olamaz. Her süre uzatımı kararı tebliğ edilir, avukatınız buna itiraz edebilir

  3-Yakalandığınızda Doktora götürülme zorunluluğu bulunur.Doktorla yalnız görüşme hakkınız var, doktora ne rahatsızlığınız varsa gösterin. Gözaltına alış, götürülüş, gözaltı süresinin uzatılma süreçlerinde dahi doktora çıkarmak bir zorundalıktır. Doktor işkencenin, kötü muamelenin belgelenmesinde önemlidir. Doktor emniyet ekiplerini içeride tutamaz, eğer böyle olursa doktorun ismini kaydedip istanbul Tabip Odası’na şikayet edin. Ayrıca Kadınlar için de kadın doktor istenebilir.. :D

  4-Gözaltında yapılan işlemlerde ifade, teşhis ve yer gösterme işlemleri yapılır. Bu işlemlerden önce avukatınızla görüşebilirsiniz. Size sorulacak ve isnat edilecek suçlamalara susabilirsiniz. Haklarınız hatırlatılmamış, okumanıza izin verilmemişse, anlayamayacağınız hukuk cümleleri varsa tutanakları imzalamayın. Hükümlülüğü yok, imzalamak zorunda değilsinizTutanakların tamamı okunamıyor ve size bir sureti verilmiyorsa imzadan imtina edebilirsiniz. Kimliğinize ilişkin sorulara doğru cevap vermek zorundasınız. Kimlik bilgileri derken sadece kimlikte bulunan bilgilerdir. Özgeçmiş vermeyeceksiniz

  5-Bazı dosyalara konulan gizlilik kararlarından ötürü gözaltına alınma gerekçesinin öğrenilememesine sebep olur. Ancak çoğu durumda gizlilik kararı alınmaz. Kolluk kuvvetleri sizin ne ile suçlandığınızı bildirmek zorundadır. Gizlilik kararı alındığında neyle suçlandığını bilemiyorsunuz dolayısıyla size sorulan soruları cevaplamak zorunda değilsiniz susma hakkınızı kullanın. Önce sorular sorulacak sonra susma hakkı kullanılacak. Tutanağı imzalamak zorunda değilsiniz, yasal haktır

  6-Polisler ile hiçbir arkadaşlık kurmayın, yasal değildir. Sohbet, görüşme, mülakat gibi şeyler yasa dışıdır. Avukatınız sizinle gözaltı esnasında dilediğiniz kadar görüşebilir. Polis kanuna aykırı vaatte bulunamaz, işkence yapamaz.

  7-Herhangibir arama durumunda ise Üstünüzde, evinizde, işyerinizde arama gerçekleşir. Kapalı mekanlarda gündüz arama yapmak zorundadırlar. Güneşin doğumundan 1 saat önce ile batışından 1 saat sonra arasında arama yapılabilir. Kolluk sabahın ilk saatlerinde arama işlemi yapar, bir suçüstü hali söz konusuysa gece de arama yapılabilir.Polis kapınızı çaldığınızda arama kararında adres, saat ve suç kontrol edin. Aramada Avukat, savcı, muhtar ya da iki komşu bulunması gerekiyor. Arama işlemine hemen başlatmayın, eğer avukatınız 15 dakika içinde gelecek derseniz beklemek zorundadır kolluk kuvvetleri. Galoş giymelerini isteyin ya da ayakkabılarını çıkarsınlar. istedikleri zaman istedikleri odayı da arayamazlar.Arama işleminde kontrollü davranmak gerektiğini ve "'Delil koymaları"' engellemek için dikkat etmek gerekir.Arama işlemine başlarken kontrolünüz altında olması gerekiyor. Her odaya birer birer girecekler. Yeterli sayıda kolluk personeli içeride olabilir. Eğer birden fazla polis varsa bir yerlere bir şey koyabilirler. Arama esnasında hiçbir eşyaya dokunmayın. Polis herşeye el koyamaz, el konulacaksa, toplatma kararlarını isteyin. Arama işlemi bu şartlar altında yapılır. Tutanak tutulur, okuyun. Gerçeği yansıtıyorsa imzalayın. imza atmıyorsanız gerekçelerini altına yazın. Son dönemlerde gözaltına alınanlar için bilgisayarlar delil oldu. Bilgisayarın zaptı için ayrı bir karar olması gerekiyor. Bilgisayarınızı alıp götüremezler, bilgileri kopyalamak zorundalar.

  8-Gözaltında yaşadıklarınızı savcıya anlatabilirsiniz. Savcılıkta da susma hakkınız var. Birden fazla savcı aynı işlemi sürdürürken karar verecek olan soruşturma savcısıdır. Savcı ifadelerden sonra ya serbest bırakır ya da mahkemeye tutuklama istemiyle sevk edilir. Savcının serbest bırakması hakkınızda dava açılmadığı ya da açılmayacağı anlamına gelmez.

  9-Tutuklanınca 7 gün içinde itiraz edebiliyorsunuz. Ayrıca her aşamada tahliye edilmenizi talep edebilirsiniz. Her işleme itiraz hakkınız var. itiraz ettikçe fark yaratmış olursunuz, polisin oluşturmaya çalıştığı standardı bozmuş oluruz. itiraz ederken çok ayrıntılı yazmayın. Çünkü daha sonra delil diye dosyaya konuluyor.

  5
 • yok sayılmaya dayan, hikayenin dinlenmemesine dayan, bedenin üzerinde hak iddia edilmesine dayan, sokakta yalnız olma korkusuna dayan, bakım yükü omuzlarında, dayan. dayan. diyorlar hep. kadınlar dayanıklı canlılarmış, yok hayır. dayanmıyoruz. artık yeter! edi bese!

 • http://www.youtube.com/watch?v=7RtObWzp6nY&feature=relmfu videonun hemen başında konuşan kişi, aras, hikayesini her dinlediğimde şu cümlesini takıyor zihnime: ''sürekli tetikte olmak zorundaydım, sürekli verecek bi cevabım olmak zorundaydı''

 • sisin olay butonunuzu bu renkteyse bi göz atın, sözlükte kaçırdığınız önemli bişi var demektir.

 • 10 kasım'12, açlık grevinde 60. gün. bi kısım BDP vekilleri de açlık grevine başlayacak bugün itibariyle. beden onların kendileri bilir, doğru, ama ölmek istemiyor insanlar, kimseler ölmesin diyebilmek için beklenen nedir?

  Adalet bakanı, başbakan yurtdışından dönsün, konuşulacak demiş. sayın denilemeyecek bakan ''insanlar ölüyor'' başbakan bruney sultanını kıramayıp seyahatini uzatırken, canlar kırılıp eriyor.

 • haydi başlayalım, yazalım sözlüğümüzü^^

 • mememizi yalnız erkekleri mutlu etme aracı olarak gördüğümüzü söylemesi heteroseksist. hasta isek, bi organınız alınabilir, bu bizi değersiz ya da daha az kadın yapmaz. haklı. yalnız kullandığı cümleleri daha düzgün seçebilirmiş. bir doktorun ''hiçbirşey bilmeyen halkı bilinçlendirmek gerek'' bakışını okuyorum ben burda.

  saçlarımız beyazlayınca dahi üzüntülere gark oluyorsak, canımızdan koparılan bi parçanın yokluğunu duymamız da doğal. hekim olarak bunu matematik problemi gibi bi analiz yerine insan psikolojisini de hesaba katsaymış iyiymiş.

  4
 • açlık grevine dair, yapılan eylemleri, tutsaklardan gelen haberleri takip etmek için.

  http://tinyurl.com/aqdfroq

  2
 • anaakım medya dışında bişiler duymak, yaşananları biirnci ağızdan öğrenmek için: http://roboski.org/

bizi takip edin

kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
LGBT Pride


webölye web design & web programming
powered by webölye

bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr