• 10

  başlık

 • 256

  entry

 • 0

  geçen ay

 • 6

  bu ay

 • 0

  dün

 • 0

  bugün

muliebris

5. nesil yazar mesaj takip etson 20 entry

 • adı geçen dizide 'self- realization' denilen şeyi gerçekleştirebilmiş yegane karakterdir.
  en başından beri yegane amacı demir tahta oturmak ve kraliçe olmaktır.
  (1. sezonunda ned stark'a "senin en büyük hatan imkanın varken demir tahta doğru bir adım atmamaktı. such a sad mistake!" demişti)
  üç çocuğunu da birer birer kaybetmiş yılmamıştır.
  çırılçıplak soyulup utanç yürüyüşüne zorlandığında bile intikam hırsıyla acele etmemiş doğru zamanı beklemiştir. bütün düşmanlarını şeytani bir zeka ile aynı anda westeros tarihinde eşi görülmedik bir katliamla imha etmiştir.
  ve 1 sene sonra yine omuzları dik, kısa adımlarıyla aynı yürüyüşü aynı tarzda hep hayalini kurduğu demir tahta doğru yapmış, 1 yıl önce kendisine pislik fırlatan yığınlara bu sefer "long may she reign" dedirterek kendini gerçekleştirmiştir.
  tahtını devam ettirme pahasına hayattaki en büyük aşkı, kardeşi, yoldaşı jaime'ye yol vermekten geri kalmamıştır zira madden ve manen doyum noktasındadır.
  muhtemelen de payitahtının üzerinde ölecektir...

 • "kula bela gelmez hak yazmadıkça
  hak bela yazmaz kul azmadıkça" vecizesi ile örtüşen söz öbeği

 • @lovettlestrange
  jon karakterine ilişkin o kadar çelişki meydana geldi ki mesela kendisi targaryen (soğuğa dayanıksızlar) ise buzlu suyun içine düşüp çıktıktan sonra nasıl oldu da donmadan kendini kurtardı

  yine karakter ölüp dirilerek wight olduğuna göre yani kan dolaşımı sona erdiğine göre nasıl seks yapabildi

 • tümüyle tahminime göre, dizinin finalinde üzerinde oturulabilecek bir taht kalmayacaktır.

 • --- spoiler ---
  6. sezonunun final bölümünde, bölümün son üç sahnesinde (jon'un kuzeyli lordlar tarafından kral ilan edilmesi, cersei'nin taç giyme merasimi, dany'nin donanmasıyla dragonstone'a ilerlemesi) ana karakterleri neredeyse hiç konuşturmadan olayları onların etrafında anlatarak yönetmenlik bağlamında büyük iş çıkarmıştır.

  --- spoiler ---

 • benim en merak ettiğim ise jaime ile jon'un karşılaşmaları sahnesi

  1
 • görünen o ki aramızda hala gazap üzümleri ile fareler ve insanlar'ı okumayanlar var

 • bu yasaklamaya binaen geçen yıl odtü'de yaklaşık 20 bilemedin 30 lgbti+ yürüyüş yaptı diye tam 20 adet toma ile odtü kampüsüne girildiğini duymuş muydunuz?
  üstelik açtıkları pankartları sloganlar "alışın, her yerdeyiz" vs şeylerden ibaretti...

  1
 • @sancho panza "patriot" abd menşeili bazı füze sistemlerine sonradan verilen bir ad.

  bilahare vatanseverlik ile milliyetçilik arasında çeşitli nüanslar mevcuttur. milliyetçilik yüzlerce yıl süren feodal ve sonrasında monarşik fransa kavimlerinin 1789 devriminin akabinde eşit ve genel vatandaşlık ve haklara sahip olmasıyla zuhur etse de vatanseverllik hayli eskidir, sanayi devrimi ile ekim devrimi sonralarında farklı konseptlerde evrilmiştir.

  sol fraksiyonların ideolojik background'ında milliyetçiliğe yer olmamakla birlikte patriotizm mevcuttur. hatta olmayanı azdır. zaten globalcilik ile solun tesadüf ettiği pek az fraksiyon vardır.

  aslında türk milliyetçiliği 150 sene öncesindeki çarlık rusyası bünyesinde bulunan buhara ve türkistan'da yetişmiş bazı türkçülük ideologlarının ittihad ve terakki yönetimince osmanlı'ya iktisap ettirilmesiyle filizlenmiş bir akımdır. bu yönüyle varış noktası aynı olsa da bulaşıcı bir hastalık hızıyla avrupaya yayılan fransız milliyetçiliğinden ayrışır.

  "hayvanlardan tanrılara sapiens"in yazarı harari'ye göre ise bundan sonra milliyetçiliğin rotası globalcilikle sıkça kesişecektir zira milliyetçi yönetimler kendi uluslarınıın refahını arttırmak (uluslararası ticaret ve teknoloji) ve onları diğerlerinden üstün kılabilmek (silah, savunma sanayii vs) için uluslararası anlaşma ve ticaretlere muhtaçtırlar

  2
 • hayatının herhangi bir döneminde borç isteyen bir tanıdığına beyaz yalanlar söylememiş kişi kalmamıştır sanırım

 • 2018 netflix dizisi.

  öncelikle, isimden dolayı "sex her zaman satar" düşüncesi ile marketing hedeflenmiş gibi göründüğünden dolayı ilk başlarda mesafeli yaklaşarak izlemeye vakit ayırmayı gerek görmedim.

  sonradan dizi ile ilgili pozitif yorumları duyunca, bir şans vermek istedim ve kesinlikle pişman olmadığımı söylemeliyim

  dizinin cinsellik üzerinden derin psikolojik tahliller içermesi ve seksin yetişkinler ile gençlerin ilişkileri, zayıflıkları ve gelişen karakterleri üzerindeki parametrik etkisinin çok sade bir anlatım ve sahnelerle aktarılması şaşırtıcı

  dizi, ingiltere'de küçük bir kentin bir lisesinde seksoloji ve cinsellik terapisti-coach'u bir annenin oğlu olan hayli çekingen ve ürkek bir kişiliğe sahip otis'in dalga geçilme ve okuldaki tiplerce itilip kakılma endişesiyle annesinin mesleğini örtbas etme çabaları ile başlar. bunun açığa çıkmasının ardından kendisinden cinsellik ve ilişkiler üzerine tavsiyeler alanların hayatındaki değişimler ve bunları duyulması ile sınıf arkadaşı meave, otis'e ücreti mukabilinde okuldaki öğrencilere terapistlik yapmasını önerir. parçalanmış bir ailenin kızı olarak bir karavanda yaşamını sürdüren meave ise müşteri bulup komisyon alacaktır. yoğun rağbet görür zira gençlerdeki cinsellik ve ilişkiler üzerine bilgisizlik ve tecrübesizlik dehşet boyutlardadır. otis ise bir seksoloji doktorunun oğlu olmasına rağmen anne ile hasıraltı edilmiş problemleri ve çocukluktaki birtakım hatıralarının mirası ile bizzat kendisi terapiye muhtaç olma noktasına gelmiştir. kendi ilişkilerinde hayli kötü pozisyona girmiş vaziyettedir. kendisine koçluk yapacak biri var mıdır? zamanlar olaylar gelişir....
  karakterler ise okuldaki gay ikonu enver'den okul müdürünün illet oğluna, virginia woolf ve sylvia plath hayranı meave'den otis'in eşcinsel arkadaşı eric'in koyu katolik babasına (kesinlikle dizinin en "baba" karakteri) kadar çerezlik bir netflix dizisinin çok ötesinde bir derinlikte

  dizideki anne karakterini the x-files'tan tanıdığımız gillian andersson'ın oynaması da bizim jenerasyon için hoş bir tesadüf

  3
 • kakaolu fındık ezmelerinin tadına meyyal olmağla birlikte aşırı tutkun değilim ancak bu şey şayet tüketilecekse hem f/p hem de lezzet olarak fiskobirlik nuga diğerlerinden üstündür.
  fiskobirlik fındık ezmesi'ni aşırı şekerli bulmamdan ötürü başta çekinceli olsam da nuga'sıkesinlikle başarılıdır
  fındık oranı %16'dır (nutella %13; banada %13.5) dolayısıyla içindeki fındık aroması görece baskındır.
  diğer büyük avantajı, muhteviyatında palm yağı ve türevleri bulunmaz. yağ olarak fındık, ayçiçek ve pamuk yağı içerir. (yağlar nutella ve torku banada'da palm yağından müteşekkildir ancak konyalı "zeki" bilim insanları torku'da bunu "hurma yağı" diye niteler ki bir farkı yoktur, hurma=palm)
  hiçbiri nbş içermemektedir ancak şeker oranı nutella'dan daha düşüktür; t.banada'nın durumu ise belli değildir (bazı paketlerde %49 bazılarında %33 yazar -ki çok ciddi bir fark)
  lif oranında ise t.banada burada üstündür (%5 - kayda değer bir lif oranı)

  hülasa, torku'nun başarılı ürünleri mevcut ise de "banada" en iyisi değildir

  nutella'yı tercih etmek ise fisko-nuga var iken gereksizdir

  ülker çokokrem ise pişmanlıktır

 • buradaki kuru fasülye bizdeki biberli soğanlı geleneksel tarzdan hayli farklıdır
  mutlaka içine şeker katılır ve fırında pişirilir.
  eğer evde bir davet yoksa genellikle aileler kendilerine bunu hazırlamaz; dışarıdaki mekanlara gidilir şayet yenilecekse

 • bu ses (daha doğrusu sessiz harfe tekabül eden telaffuz) pek çok dilde vardır.
  arapçada, telaffuzda nüanslar olmakla birlikte ingilizceden daha çok mevcuttur. tek harf ile yazılır: ث (se; peltek s)
  üstelik arapçadan osmanlı türkçesine oradan modern türkçeye geçen sayısız kelime de bu sesi barındırır ancak günümüz telaffuzunda gerek türkçedeki ağız yapısınının buna namüsait olmasından (telaffuzda ön dişler pek kullanılmaz) gerekse latin harfleri ile transkripsiyonunda "s" olarak yazılışından ötürü "se" olarak okunur.
  örneğin; sülüs, sebat, servet, sevap, seniyye, esvab, esham

 • "meşru savunma" kurumundan yararlanmak için kişinin kendisnie yahut bir başka bireye gerçekleşmiş yahut gerçekleşmesi muhakkak ve ağır bir saldırıya karşı mezkur saldırının kuvveti ile orantılı bir şekilde mukavemet göstermek gerekir. şayet bu orantı telaş endişe korku ve panik gibi etmenler yüzünden aşılmışsa sanık bundan faydalanabilir.

  yargıtay'da çilem doğan'ın olayı gibi meşru savunma halinin doğup doğmadığı hususu normatif anlamda, ispat hukuku gereği ihtilaflı dosyalar çok sayıda mevcut.
  ceza hukuku hocasının söylediği bir söz vardı: "yargıtayda öyle davalar var ki verilmesi gereken karar ya ağırlaştırılmış müebbet ya da beraat"

  bu olayda da çilem doğan'ın kocasının öldürülmesinin hangi fiiller silsilesi sonucu vuku bulduğunu sanırım çilem doğan'dan başka bilen yok
  beraatını temenni ederim

 • @ciwan

  fena yanıldın ampa:)

  benimkiler doğru çıktı

 • @phyllis rica ederiz. berkant senin gibi bir teyzesi olduğu için çok şanslı. görünen o ki sen onun cevaplayamadığı sorularla dolu ergenlik öncesi döneminde denk geldiği en büyük şansısın.

  yeniden oraya gittiğinde çocuk ve ailesi ile aranızda neler yaşandı, niçin sana öyle bir ithamda bulundu, onun malum durumu ile ilgili yeni diyalogunuz oldu mu bunların hepsini elbette merak ediyoruz ama bunlar son tahlilde ailevi meselelerin. anlatmak istersen dinleriz

  1
 • şu sıralarda olayın sıcaklığı ile yüzbinlerden destek mesajları alsa da, ahmet kural denilen ayyaş çomara lanet edilse de bir müddet sonra ne yazık ki travma sonrası stres bozukluğu ile tanışacak olan adı gibi güzel insan

  1
 • erken kalkman gereken gün seni heyecanlandıracak şeylere gebe ise işe yarıyor.

 • çok uzun süreli inaktif olmak, yazarlığın askıya alınma sebebi sayılsa
  buna dair ilgili yazarlara mail gönderilse,

  birden fazla yazarın referans olacağı güvenilir ve sözlük kriterlerine uygun gözüken çaylaklar yazar yapılsa

  asr-ı saadetinden uzaklaşıp ıssızlaşan sözlüğümüze bazı açılımlar getirebilir aslında.

  3

bizi takip edin

kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
LGBT Pride


webölye web design & web programming
powered by webölye

bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr