• 38

  başlık

 • 546

  entry

 • 0

  geçen ay

 • 0

  bu ay

 • 0

  dün

 • 0

  bugün

morevna

5. nesil yazar mesaj takip etson 20 entry

 • Sonunda nefes aldım. Sözlükteki asıl problemlerden birinin alvin olduğunun anlaşılması beni buraya geri döndürdü diyebilirim. Kadın beyanı üzerine konuşurken tüm konuştuklarımın laf salatası olduğunu yazması nedense benim ve başka bir yazarın dışında kimsenin dikkatini çekmedi. Üstelik o başlık altında sen kadınsın susa denk şeyler de yazmıştı. Asıl sinirlerimi hoplatan ve beni uzaklaştıran sebep de kendisiydi. Sonunda bunun görülmesi ve üzerine çalışma yapılması küçük bir umut ışığı doğurdu. Maalesef bu bile umut ışığı. Üzüldüm mü sevindim mi bilemiyorum. Ama kendisinin bu sözlükte yeri olmadığının görülmesi de bir başlangıç.

  2
 • @alvin, laf salatası yaptığımı söyleyebileceğiniz bir samimiyet yok aramızda. Ama evet, kadının beyanı esas çok saçma falan filan, hukuku keyfimize göre şekillendiriyormuşuz, hebelö höbölö, sonuna da . ve d koyalım ki komik olsun. Başarılı gerçekten.

  1
 • Sıkıldım. Kadınlarla ilgili bir cümle kurduğumda "yoksa sen de mi feministsin .ss" cümlesini görmekten duymaktan sıkıldım. Sonra birazcık da olsa ufkunu açabilmiş insanların olduğunu düşündüğüm bir yerde feminazi oldum, olduk. "Yoksa sen de mi feministsin .ss" cümlesinden bir farkı kalmadı. O insanlara karşı nasıl feministimi gururla söylebiliyorsam, feminazi olmak da aynı olmuş oldu benim için. Nasılsa onun düşüncesine ters bir durumda yarattığı bir düşünce tarzı olmuş oldum, olduk.

  Zaten bu ülkede her gün orospu oluyoruz, her gün namussuz oluyoruz, her gün tacize tepki verdiğimiz için koca bulamamış karı oluyoruz. Feminazi olmuşum çok mu?

  Ama en çok sıkıldığım şeyse mücadele vermek oldu bu topraklarda. Aldığım her nefesin mücadele olduğu her yerinin kanla yıkandığı bu topraklarda sesimi çıkartmam da suç oldu. Eşitlik arıyor olmam güçsüzlüğümü kabullenmek oldu. Ama susup devam ediyorsan güçsüz değilim. Bunu öğrendim. Sözde felsefi düşündüğüne inananlar tarafından eşitlik sözünü etmiş olmam eşit olmadığımın kabulü oldu.

  Iki yüzlülükten başka bir şey değil bu benim gözümde.

  "Ama hukuksal eşitlik değil bu .ss" cümlesini okumaktan başka bir his uyandırmıyorsunuz içimde. Her gün namus diye öldürülen kadınlar varken, sokakta sadece mini etek giydiği için doğranan kadınlar varken, boşanmış bir kadının herkese vermesi gerektiğini düşünen zihniyetler bu ülkeyi doldururken, karanlık, kimsesiz sokaklarda yürürken sürekli biri beni takip ediyor mu ruh halinden evinin kapısına kadar gecenin tadını çıkaramayan kadınlar varken, 5 yaşında erkek çocukları tarafından ama sen kızsın bunu yapamazsın cümlelerini duyan kadınlar varken, "ama hukuksal eşitsizlik bu yha .ss" cümlesini hiç samimi bulmuyorum.


  Hayır. Eğer ki ben bu şartlara rağmen erkek olmayı değil erk olmayı elestiriyorsam, kimse de kalkıp, hele ki böyle bir platformda, sen feminazisin diyemez bana, ya da kalkıp ince düşündüğünü sanıp ama bu kendi ezikliğini, güçsüzlüğünu kabul etmek diye bir yorumda da bulunamaz. Sanıyor musunuz ki biz çok mutluyuz hayatımızın her alanında mücadele etmek zorunda kalışımızdan? Ben kadın olduğum için haksızlığa uğrayıp bunun için ayrıca bir mücadele vermekten şahsi olarak yorgunum. Ama hayır, bu ben güçsüz olduğum için değil, ya da ben 'ekstrem' düşüncelere sahip olduğum için de değil.


  Biz asla susmayacağız.


  Fakat ben hayatımda bu mücadeleyi yeterince verirken bir de kendime ek iş çıkarıp buradaki bir platformda gırtlak patlatmak istemiyorum. Umarım bir gün bu sözlüğün sistematik anlayışı değişir, umarım o gün çekinerek, düşünülerek yazılır. O gün tekrar geldiğinde burada susmamaya devam edeceğim.

  Şimdilik hakkımı devrediyorum.

  4
 • @androjen, değindiğin ikinci konu aslında değinilen ve ekarte edilen bir konu değil, eğer yazılarda olmadığını düşünüyorsan. Kadının beyanı esastır cümlesi hukuki eşitlik arama meselesi olduğu kadar, tekrarlamak istemiyorum kendimi, cinsiyetli cinsiyetsiz her canlının sadece hukuk önünde değil, hayat akışı içerisinde de eşitliğinden çok varlığını duyurma cümlesidir. Kadının beyanı esastır cümlesini sadece anayasaya koyulması gereken bir cümle olarak alıp öyle yorumlamak ve bunu defalarca okumak çok yorucu. Burada söylediğim birçok şey genele hitap ediyor. Şu anda kadının beyanının esas olup olmaması cümlesinin etikligini neden bu sözlükte bu şekilde tartıştığımızı anlamıyorum. Sürekli geri adım atıyoruz gibiyiz. Yine tekrarlıyorum, şu anda genele hitap ediyorum, kişisel değil söylediklerim. Sadece senin de üzerine değindiğin bir konu olduğu için amına bağırmış oldum.

  Ama bu sözlükte kadının beyanının esas olması etik mi tartışması, kadın üstün değil siz ezik mi görüyorsunuz kendinizi yorumları, kadının yalnızca bir cinsiyet olarak alınması, kadın mücadelesinin sadece bir amlı tarafından yapılabileceği düşüncesi ve kırmızı elma sözlük.

  Bu sözlüğe aylar sonra geri dönmekle büyük hata yapmış olduğumun kanıtı. Biz yok bana kalırsa. Hala o, bu, şu, onlar.

  1
 • @zahter, kadın üstünlüğü üzerinden eşitsizlik olurdan bahsetmişsiniz. o, tamamen ironi üzerine kurulan bir cümleydi. ironilikten çıkmasını sağlayacak tek şey de yine o cinsiyetin organlar üzerinden, daha doğrusu toplumsal cinsiyet algısı üzerinden bahsedildiği bir konu olurdu. Hepimiz de kendi politik doğruculuğumuz üzerinden konuştuğumuza göre, böyle bir şeyin söz bahis olması imkansız. kaldı ki beyan esastırın alt metnine bırakmadan dellilerin göz önünde bulundurulmasından bahsettim. Bu da suçun yine düzgün (?) bir yargı sistemi vasıtasıyla belirlenmesinden bahseden bir konu. Dolayısıyla cevabınız benim yazdığım herhangi bir paragrafa denk değil.

 • @zahter, yazdıklarımı tekrar ve dikkatli okumanızı tavsiye ediyorum. verdiğiniz cevap benim yazımdaki hiçbir paragrafa denk değil.

 • Kadın hareketinin cinsiyet, yaş, din gözetmeksizin salt erk düzene karşı olduğunu göz önünde bulundurursak, yine kadın sözcüğünü 'mağdur' kişinin beyanı adı altına alabiliriz. Kaldı ki kadın olmak, kadından gelmek ya da kadın doğmak (?) canım ülkemde mağdur olmak ve/ve ya mağdur edilmek için yeterli sebepler. Kız gibi olmanın, karı gibi davranmanın, ama koymanın gırla geçtiği bir ülkede kadının beyanının esas olması ne kadar sakıncalı olabilir? Kaldı ki bunu kadının beyanı esastır cümlesini sadece amlı olmak üzerinden alanlar için söylüyorum. Diğer taraftan eşcinsellerin özgürleşmesi nasıl heteroseksüelleri de özgürleştiriyorsa; kadının beyanının esasa alınması olası bir erkeğe taciz suçunda da suçun gerçekliğini sorgulamadan deliller göz önünde bulunarak yargılanmasına yol açar.

  Ben burada bahsedilenler çok cinsel organım şu, bu yüzden de benim söylediğim daha doğrudura çekiliyormuş gibi hissediyorum. Ve bunu, bu sözlükte hissetmek çok da kırıyor açıkçası.

  Eğer ki kadın mücadelesinde erkeğin yeri olmadığı düşünülüyorsa, bu söylenen salt bir şekilde doğru. şayet hayır öyle değil, kadın mücadelesi hepimizin mücadelesi deniliyorsa, zaten kadının beyanı esastır cümlesi sadece pembe kimlik taşıyan bir vatandaş için de geçerli değildir.

  Şiddet gören, tacize uğrayan, hakları yok sayılan her canlı kadın mücadelesine dahildir. Kadın mücadelesi eşitliğin, insan haklarının yanındadır. Aksi düşünülüyorsa, kabul ediyorum; kadının beyanı esastır, çünkü biz amlılar için kadın olmak üstünlük demektir.

  2
 • ben de deprosyandayım, gidip iki pipiliyi döveyim bari. sonra toplum tepkisinden korkup biraz ahlakçılık yapıp özür dilerim.

  3
 • toplumumuzun ortaçağdan kaldığını hatırlatıp kendime alınmıyorum böylece. eğer ki kadının beyanı esasken primitive bir insana dönüşüyorsam şayet, pek de önemli değil. eli çükünde dolaşan, kadına taciz haklarının olduğuna inanmış o kayıp karanlık çağ yaratıklarının arasında bir de modern insan olmakla uraşamam. yaşasın orta çağ(!)

  4
 • Kanadalı şarkıcı, söz yazarı. 1994'te doğmuş. 15 yaşında modelliğe başlamış. gayet başarılı bulduğum bir müzisyen.

  https://www.youtube.com/watch?v=8Xef2NPzGp0


  https://www.youtube.com/watch?v=RZDG3BoNKWY

 • ertesi günün önemli olduğuna kendimi ikna ederek uyursam ancak kalkıyorum. ya da başka seçeneğim yoksa. ama sabah uyandım durumu da yok bende. günün her saati, hangi saati uygunsam o satte uykuya dalıp bir iki saat sonra uyanıyorum. sanırım zorunluluk bilinci de var. bir de tabi 48996413483 tane alarm.

 • @sex_bomb, biliyorum ampa, iş attım sadece.

  1
 • 8'den sonra gelebilirim diye düşünüyorum, mekan olayını falan nasıl yapalım?

 • Ne çocuk psikolojisi ile ilgili ne de genel insan psikolojisi ile ilgili bir iddiam yok, en başta bunu söylemek isterim. Tüm söylenenlerin de mantıklı olduğunu düşünmekle birlikte ben bu tavrının aslında kızgınlık hali olduğunu düşünüyorum. O yaşta, bu yaşta, herhangi bir yaşta insan uzun uzun, derin ve/ve ya içten paylaşımlar yaptığında ve bu paylaşımları yaptığı kişi tarafından terk edildiğinde verebileceği/verebilecekleri tepkiler. Yani kendince senden intikam almış olabilir, ya da yine kendince öfkesini bir şekilde ortaya koymuş olabilir. seninle başka herhangi bir insanla paylaşmadığı, paylaşamadığı şeyleri paylaştığından ve sonra sensiz kaldığından da kaynaklanıyor olabilir. Bence ona araya mesafe girse bile her zaman onun için orada olacağını hatırlatırsan bir şekilde, bu öfke sorunu çözülebilir. Duyguların henüz şekillendiği ya da daha yoğun olduğu dönemlerde insan öfkesini, üzüntüsünü daha yıkıcı bir şekilde ifade edebiliyor.

bizi takip edin

kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
LGBT Pride


webölye web design & web programming
powered by webölye

bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr