• 288

  başlık

 • 3920

  entry

 • 0

  geçen ay

 • 0

  bu ay

 • 0

  dün

 • 0

  bugün

burnt wings

4. nesil zombi mesaj takip et

serbest diş hekimi, düşünür.son 20 entry

 • @electra shock, ampa babanın çiftçi olması nedeniyle en iyisini biliyorsun sanmak 20 çocuk doğuran kişinin pediatri doktorundan daha iyi bilgili olduğunu sanmaya benziyor olabilir.. bilim bu konuda oldukça net.. istersen araştırmaları biraz tarayabilirsin yahut araştırma metodolojisi konusunda altyapın yoksa evrim ağacı gdo diye google ile aratabilirsin herkesin anlayabileceği dilde anlatıyorlar zira.. parantez içinde söyleyeyim toprağı eken birinin kalmaması hükümetin başarısız tarım politikalarından da ileri geliyor olabilir bence ama sen yine de bunlar hep gdonun oyunları diyerek devam edebilirsin.. keyif senin..

 • @electra shock, ampa bu konuda evrim ağacının çok güzel bir açıklama yazısı vardı, keşke bulabilsem de paylaşsam.. malesef o spesifik grafiğe sahip yazıyı bulamadım.. ancak ilgili yazıda her sene neden yeni tohum alınmasının daha avantajlı olduğuna dair bir grafik vardı.. grafik şu şekilde idi: gdo lu ürünün verimliliği, ürünlerin boyutu/ağırlığı ile önceki sene alınmış gdoların (sonraki nesil) tohumların verimliliği ürünlerin boyutu/ağırlığı.. araştırma net bir biçimde ortaya koyuyordu ki sonraki nesilde genetik çeşitliliğin kontrol edilememesi nedeniyle değişik boyutlar düşen verim ve ağırlık söz konusu idi ve bu farklılık tohuma verilen paradan çok daha fazla kayba neden oluyordu..

  kısacası konu hakkında kulaktan dolma yetersiz bilgilere sahip olduğunu düşünüyorum ampacım.. istersen sürdürülebilir tarım konusunda onlarca uluslararası kabul gören çalışmalara bir göz atabilirsin istersen ziraat mühendislerine danışabilirsin istersen ben ziraat mühendisliğini bitirdikten sonra veteriner hekimliği okumaya başlayan bir arkadaşımla bağlantı kurmana önayak olabilirim.. maksat doğruların öğrenilmesi..

 • @sex_bomb, ampa senin o hakların olduğunu gayet net bir şekilde ben de savunuyorum.. ancak birisi bir başkasına diyalog dahilinde kalmak suretiyle gel görüşelim tanışalım filan deme hakkını da savunuyorum.. türkçenin de iyi olduğunu söylediğine göre taciz ile teklif arasındaki farkı da ayırt ederek karar vermek lazım.. hayır deonun davranışı benim tasvip ettiğim bir durum değil, ancak tasvip etmiyorum diye suç işliyor gibi lanse etmeye de çalışmam.. benim şu ana kadar gördüğüm ve duyduğum kadarıyla adamın tek faulu sözlük üzerinde birden fazla kadınla tanışma teklifinde bulunmuş olması.. reddedildiğinde insanları aşağılayıp rahatsız etme sınırına ulaşacak şekilde teklifleri yahut diyalogları sürdürme gibi bir eğilimi de olmamış, oldu diyen varsa nolur gösterin kendimi olaydan habersiz bırakılan tek kişi gibi hissetmeye başladım zira..

  evet cinselliğini herkesle paylaşmak zorunda değilsin ben de senin aynı şekilde istediğin kişiyle istediğin şekilde istediğin şeyi yaşayabilmeni istemediğinle yaşamamanı savunuyorum, ancak deo seni cinselliğini onunla paylaşmaya davet etmemiştir diye tahmin ediyorum..

  konu epey uzadı bana sorarsanız, taciz, zorlama, aşağılama, baskı, tehdit vb suçları olduysa göremedim henüz deo ile ilgili.. tanışalım görüşelim ayarında mesajlar attığı insanlar olduğu gibi vücuduna veya güzelliğine dair beğenilerini ilettiği insanlar da olmuş.. ama bu zombi sebebi olmamalıydı.. zira ne iltifat etmek, ne cinsel hislerle bile olsa yakınlaşma arzusu suç niteliği taşır.. konunun muhatabı kişi deoya bu tarz muhabbetlere girmeni istemiyorum yahut ilgilenmiyorum dedikten sonra deonun tavırları devam etmiş olsaydı(ki takip ettiğim kadarıyla etmemiş) burada en ufak bir savunumu görmezdiniz.. ancak vücudumu beğenmiş rahatsız oldum demek biraz abartı geliyor bana..

  @nous, ampa çok güzel bir noktaya değinmişsiniz, şikayet sonucunda deonun suçu tespit edildi mi? yoksa erkek yazarların kadınlara beğenilerini sunması, görüşmek istemesi suç olarak mı kabul edildi? rahatsızlık nedeniyle şikayet edilmiş olabilir ama yönetim olarak adaleti de koruyarak bir kişinin suçlu yahut suçsuz oluşunu da hesaba katarak karar alınması gerekir diye düşünüyorum.. aslında bu tartışmalar cidden çok kısa olabilirdi.. bir kişi çıkıp da bakınız x yazarı taciz etmiş x reddetmiş deo da devam etmiş taciz etmiş filan diye 2 tane ss koysa tamam hak etmiş deyip derhal kapatırdık konuyu.. ama erkek yazarın kadın yazara ilgi duyması uçurulmasına yeterli gibi bişi haline gelmiş gibi duruyor.. ben mi bir şeyleri göremiyorum acaba diye düşünüyorum..

  gerçi eminim ki sizin için de bu durum çok sıkıcı bir hal almıştır.. 2 yazarın banlanması ve onlarca kafadan onlarca farklı ses onlarca karşıt fikir vs vs.. keşke şu banlama muhabbetleri bu kadar kolayca yapılmasa idi de herkesin kafası bu kadar şişmese idi..

 • filmin birinci yarısını ikinci yarısına oranla daha çok sevdim.. bence deadpool un karakterine biraz ihanet olmuş.. deadpool u hiç tanımayanlar daha çok gülüyor, tanıyanlara ise etkileyici gelmiyordu sanki birçok nokta.. ama ilk yarı daha espritüel geldi bana =)

  1
 • @sex_bomb, savunmak sana mı düştü diye sormuşsun ancak bir şeyi savunmak için bir suçlamada bulunmak gerekir gibi geldi bana.. oysa yazılarımda herhangi bir suçlama değil bir açıklama girişimi bulunmakta.. bu bir taraflık meselesi de değil bana soracak olursan.. ataerkil öğretinin sonucu olan davranışlardan rahatsız olma durumu diye nitelemek de doğru olmayacaktır bana soracak olursan.. zira aslında beni etkileyen bir durum bulunmuyor, ben çözümlemesini yapıyorum ve etkilenen bir kişi niteliğinde olmadığım için rahatsız olmama gerek olmuyor.. bu durumun ataerkilliğin bir uzantısı olduğunu ve kadını da erkeği de özgür cinsellik konusunda baskılama mekanizmalarından biri olduğunu ve bu şekilde kendi kendimize zarar verdiğimizi ifade ettim.. ancak buna karşı böyle bir tepki görmek üzücü oldu.. birbirimizi daha iyi anlayabilmeyi dilerdim..

  şimdi kadın sözlüğü ve köleler kısmına geleyim.. burasının edepsiz kadın sözlüğü olduğu konusunda hemfikiriz, ancak aynı zamanda toplumsal baskı sorunları, kadın hakları, toplumsal eşitsizlikler, lgbti hakları gibi bir çok konuda da oldukça duyarlı olduğumuzu ve misyon sahibi olan bir topluluk olduğumuzu düşünüyorum.. ve bu misyonlardan en belirgini sosyal hak ve eşitliklerin herhangi bir bireye kadın, lgbti yahut erkek diye ayrımda bulunmaksızın daha özgür daha eşit daha baskısız bir şekilde ulaşmasını sağlamak ve ataerkil düzenin bize dikte ederek hayatımızı yönlendirmesini azaltmaya ve nihayetinde sonlandırmasını sağlamak olduğunu düşünüyorum..
  ve ataerkil düzenin o yazıda da bahsettiğim gibi cinsel bir politikası olduğunu da biliyoruz.. çeşitli norm ve kıstaslar yaratarak cinselliğin kısıtlanması ve toplumsal denetlemeye tabi tutulması da bunlardan biri.. kısacası kadınlara yürüdüğü için zombiledik bu bizim hakkımız demek malesef ki söylenildiği gibi erkekleri değil aslında kadınları cezalandıran bir tutum haline geliyor.. zira özgür cinselliği savunuyormuş gibi görünen bir grup olarak bile bizlerin cinselliği tabulaştırdığını, taciz olmasa, herhangi bir suç niteliği olmasa bile bunu baskılamayı istediğini görmek üzücü zira bu en çok kendimize zarar veren sorunları doğuruyor.. önceki yazımda da belirttiğim gibi deonun bilmediğim yaklaşımları olmuş olabilir, ben sadece paylaşılanlar ve konuşulanlar üzerinden yorum yapıyorum..

 • kendisini tanımıyorum, herhangi bir diyaloğa girdiğimize dair de en ufak bir hatıram bile bulunmuyor.. zaten fikirlerimi bilen insan çok ancak yine de burada ifade etmek istedim, söyleyeceklerim şu şekilde:

  -kişi bildiğim kadarıyla ısrarcı bir tavra sahip değil, yani negatif tepki aldığında üstelemeye devam ederek taciz yahut baskı olayına girmiyor, ilgisini hissettirecek bir şekilde ifade ediyor kendini ve orada bırakıyor.. bu nedenle kendisini suçlu görmeyi doğru bulmuyorum.. potansiyel olarak birlikte olabileceği herkese yürümüş olabilir ancak kanımca cinselliği isteyen ve bunu yaşama olasılığı gördüğü kişilere tacizden uzak bir şekilde hissettirmeye çalışan bir kişiye bu kadar tepki doğması gerçekten de içimizdeki ataerkiden kaynaklanıyor olabilir kanısındayım.. ne şekilde diye düşünenler olacaktır: ataerki, kadını av erkeği avcı olarak görür ve kadının kendisini erkeğe karşı savunmak zorunda hissettirerek kadının[sadece kadının da değil elbette] cinselliğini baskılamaya çalışır.. sadece sözlükten beğendiği yahut ilgisini çeken kadınlara mesaj yoluyla yürümeye çalışan birine bu kadar tepki verilmesinin sebebinde de bu öğreti yer alabilir.. zira her ne kadar kadının özgürlüğü filan diyor olsak da hala casual sex konusunda kadının ve erkeğin yaklaşımlarına karşı önyargılar epey zengince yer alıyor bu kültürde..

  -nefret etmeye eğilimli bir toplumuz.. birbirimizi anlamaya çalışmadığımız gibi etiketini koyduğumuz birine adalet yahut hak gözetmeksizin saldırabiliyoruz.. bu da genel olarak bir adaletsizlik durumu oluşturuyor.. bu sadece sözlük için geçerli bir durum değil..

  -kişiyi harbiden tanımıyorum ve sözlüğe katkılarından da çok haberdar değilim.. ancak bu onu günah keçisi ilan etmemizi haklı çıkaracak bir durum olmamalı.. bilenler yine biliyor diyerek devam edeyim, bana göre bu tarz özelden yürümeler pek sağlıklı gelmiyor.. ancak benimle paralel fikir ve davranışlara sahip değil diye şutlamayı desteklemek de mantıklı değil..

  -sözlükte kaç nesil geçti her nesille birlikte kadın erkek eşitliğine yönelik adımlar atıldı, zira sorunlar patlak verdikçe insanlığın cinsiyete bağlı olmadığı karakterlerin cinsiyetlerinden bağımsız olarak davranış örüntülerine sahip olduğu fark edildi.. bu nedenle kölelik değil yazarlık geldi, bu nedenle kadın erkek dengesi ve adaleti gelişmeye başladı.. ancak bu fikirler tabana nüfuz etmedi zira sözlük kullanıcıları bu geçmişe hakim değillerdi..
  bu gibi yürümeleri kadınlar yapmıyor mu sözlükte? elbette yapıyor.. bir sıkıntı görüyor muyuz? görmüyoruz.. belki deo dan çok daha nesneleştiren hatunlar vardır diğer hatunları ama erkek olduğu için deo yu cezalandırma arzusu doğmuş olabilirken aynı eylemi yahut daha kötüsünü yapan kadınlar için bu tarz tepkiler doğmuyor.. kısacası aslında mizandri yahut ataerkil öğretilerinin doğurduğu davranışlar deo yu bu kadar adalet dışı bir noktaya itiyor..

  -malesef ki sözlük ötekileştirme konusunda harika bir karneye sahip değil.. benim hırsızım iyidir kafası ile benden değil o zaman kötüdür kafası oldukça sık ortaya çıkabiliyor.. bu da bizi sürekli geriye iten durumlardan biridir kanımca..

  -bazen sadece görünüşü için birilerini ammak istemeyen ampamız yoktur sanırım.. ancak toplumun/ataerkinin baskıları sonucunda böyle hissettiğinde bu arzusunu gerçekleştiremeyen kadınlar olduğunu da tahmin etmek zor olmasa gerek.. deoya bu denli tepki verilmesinin sebeplerinden biri de madem toplum beni engelliyor ben de seni engellerim bu da benim adaletim olur fikri de olabilir.. bu şekilde daha muhafazakar daha kısıtlayıcı bir topluma lanet ederken aynı zamanda onu kuranlar yine biz oluruz..

  -cinselliği yahut bedenini silah olarak kullanma argümanını çok saçma ve hatta paranoid buluyor olsam da cinselliğe açık olduğunu gösteren birinin cezalandırılması arzusunu cinselliği sadece kendi onayı dahilinde kabul eden ataerkinin bir sonucu olabileceğini düşünüyorum..

  -aslında benim düşüncelerimin pek de önemi var mı emin değilim.. olmayabilir de elbette.. ama sözlüğün bir chamber of echoes haline gelmesini ve kendine benzemeyeni yok etmeye çalışmasını negatif buluyorum..

  not: deonun kusursuz yahut suçsuz olduğunu filan savunmuyorum, ancak deo karşıtı argümanları okuyup dinledikçe adil bir durum yokmuş gibi gelmeye başladı durum bana.. kadınları ve kadınlığı aşağılayan bir tavrı yokken, taciz, zorlama, nefret suçu vb şeyler söz konusu değil iken bu tarz bir yaptırım bana doğru gelmiyor.. cinselliğin cezalandırılmasına bir tuğla da kırmızı elmadan gelmiş gibi hissediyorum..
  not 2: deonun yazıp söylediği her şeyden haberdar olamayabilirim.. benim gördüğüm kadarı için konuşuyorum ve yeni veriler ışığında fikrimi de değiştirmeye açığım.. sevgiler..

 • şişko bir kediyim.. kendi halimde pek huzurluyum, rahatsız ederseniz bir süre umursamam, ama sonra pati ısırık filan kurtaramazsınız kendinizi.. pofuduk ve sarılması keyifliyim bence valla aynen bunu düşünmeye başlamıştım direkt yazıverdim.. kötü niyetli bir kedi değilim.. sevgiyle gelen herkese sırnaşıp hırtlık peşinde olanlara tıslıyorum =)

  3
 • iş arkadaşlarımı mütemadiyen davet ediyorum hiçbiri gelmiyor.. gerçi hepsinin evde bekleyeni olan erkekler olmasından yahut benim cidden filtre kahve teklifi ediyor olmamdan da kaynaklanıyor olabilir bu durum.. =)

  1
 • yaşlı bi başlıkmış, değişebilme olasılığına inanıyorum =)

  1
 • çocuk pornosu indiren ilahiyatçı başlığı bile vpn siz erişilemiyor.. mahkeme kararı olmaksızın engelleme var ve bizim sözlük bile etkilenmiş.. nasıl bir filtreleme kullanıyor bunlar acaba?
  http://gazeteport.com/2016/bak-sen-su-ahlaksiza-20206/

  1

bizi takip edin

kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
LGBT Pride


webölye web design & web programming
powered by webölye

bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr