• 34

  başlık

 • 444

  entry

 • 0

  geçen ay

 • 0

  bu ay

 • 0

  dün

 • 0

  bugün

bi kere merakim var

1. nesil yazar mesaj takip etson 20 entry

 • "Onlar ümidin düşmanıdır, sevgilim,
  akar suyun,
  meyve çağında ağacın,
  serpilip gelişen hayatın düşmanı.
  Çünkü ölüm vurdu damgasını alınlarına :
  — çürüyen diş, dökülen et —,
  bir daha geri dönmemek üzre yıkılıp gidecekler.
  Ve elbette ki, sevgilim, elbet,
  dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya,
  dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle : işçi tulumuyla
  bu güzelim memlekette hürriyet... "

  (bkz: piraye için yazılmış: saat 21-22 şiirleri)

  2
 • kırmızı elma sözlüğü hatırlamak. ısınma turlarına başlamaya çalışmak.

 • kürtçe'de abi anlamına gelen kelime.
  gerizekalı, salak ve benzeri kelimelerle eş değildir.

  4
 • sesi, bana cafer'i hatırlatmış yazar.
  hangi cafer derseniz, yenimahalleden cafer.
  http://www.youtube.com/watch?v=fD4w3RYvqkM

  1
 • çok güzel bir ahmet telli şiiri
  buyrun, belki size de güzeldir. belki buğulara çizdiğiniz ya da en azından düşlediğiniz biri vardır. belki de sevdasını kente uzattığınız biri.  ÖZLETiYOR SENi BU YAĞMURLAR

  Burada yağmur yağıyor
  Aralıksız yağıyor günlerdir
  Ama sen yine de şemsiyeni
  Almadan gel ilk otobüsle

  Buğulanan camlara usulca
  Yüzünü çiziyorum ki yüzün
  Bir yağmur damlası olup
  Düşüyor yapraklarına gülün

  Güller de bozamıyor bu uzun
  Karanlık sessizliğini kentin
  Anılarını yitiriyor sokaklar
  Bezirgânlaşıyor bulvar ışıkları

  Tarih de kekemeleşiyor bazan
  Ki o zaman aşktır tek bilici
  Aşksa yürümek gibi bir şey
  Duyabilmek kuşların gelişini

  Anısı bizsek eğer bu kentin
  Unuttuğu türküler bizsek
  Acıyı rehin bırakıp bir güle
  Anımsatmalıyız bunları bir bir

  Sonra yürümeliyiz seninle
  Sokaklara caddelere çıkmalıyız
  Belki bir aşktır bu kentin
  Belleğini geri getirecek olan

  Burada yağmur yağıyor ama sen
  Şemsiyeni almadan gel yine de
  Özletiyor bu çılgın sağanak seni
  Sırılsıklam özletiyor biliyor musun

  3
 • bu sözlük seni gördü sorunsaldüsünceler daha ne görsün. bir şey yazmayayım yazmayayım diyorum ama olmuyor arkadaş. nerden baksan tutarsızlık.

  bu sözlük kendini yazar sanan kariyeristin birinin sosyal medya ve kariyer danışmanı** tarafından reklamının yapılmasını gördü. her eksilendiğinde ağlayan yazar gördü. hiçbir şey olmamasına rağmen her şey olduğunu sananı gördü.

  bu sözlük tarikat gördü tarikat. hırçın efendisinin eteğinin dibinde sağa sola tüküren mürit gördü. sen ne diyorsun ya.
  tartıştığı bir başlıktan hop başka başlığa sıçrayıp abuk şeyler yazanı gördü.
  *

  zaten stres sıkıntı olmuş bir milyon. biraz kafa dağıtalım diye sözlüğe giriyoruz. bir bakıyoruz yine sorunsal ağlıyor.

 • "okuduğumuzu anladık mı"yı sık sık sormakta fayda var sanırım.
  "...
  "yalnızca beden ve ruhuyla kendini erkeklerin aşkına veren genç delikanlılar ileride devlet büyükleri olabilirler" bu sözün üzerine hiç kimse bana, eski yunan soylularının cinsel yönelimlerini özgürce yaşadıklarını söylemesin.
  ..."

  böyle bir cümle var yukarıdaki entryde mesela, okudun mu ya da anladın mı bilemiyorum.

  şöyle bir şey diyebiliriz, kitapta incelenen tarihsel hakim sınıflar içerisinde, örneğin roma imparatorları, eşcinselliği özgürce seçmemişlerdir. onların bu "tercihlerini" efendisi oldukları sistem belirlemiştir. sadece roma'da ve eski yunan'da değil ortadoğu'da da aynı ilişkileri görmek mümkün. osmanlı'da divan şairlerinin bir çoğunun erkek sevgilileri olması, osmanlı sultanlarının erkek maşukları, harun reşit'in veziri cafer bermeki ile ilişkisini örnek olarak sunabiliriz.

  yine osmanlı sultanlarının şehzadelerine gönderdikleri armağanlarda cariye sayısına eşit olarak erkek göndermesi de bir örnektir.

  zaten herhangi bir eşcinselden ya da eşcinsellikten bahsetmiyorum. tüm bunlarla birlikte "sınıfsal ve ideolojik kökenli eşcinselliğin" olduğunu söylemek çok da yanlış bir şey değil.

  1
 • @infinitehorizons bu yazdıklarını anlamlandırmakta zorlanıyorum. hayat senin yazdığın gibi üretim ve paylaşım ilişkilerinden bağımsız ilerlemiyor. bilakis hayatın tamamını şekillendiren, üretim ve paylaşım ilişkileridir.

  "yalnızca beden ve ruhuyla kendini erkeklerin aşkına veren genç delikanlılar ileride devlet büyükleri olabilirler"* bu sözün üzerine hiç kimse bana, eski yunan soylularının cinsel yönelimlerini özgürce yaşadıklarını söylemesin. bu kadar basit işte. bunu yaratan nedir, devlet nedir, bu mekanizma nasıl işler? bunların üzerine düşünmeden hayatın akışını, soyluların eşcinselliklerini açıklamaya kalkarsan hata yaparsın.

  daha önce bir entryde de yazmıştım. ataerki, bir mağara adamının "şu karıyı önce döveyim, sonra da sikeyim" demesi üzerine oluşan bir şey değil. kadının ezilişinin temelinde de senin o "sikindirik ideoloji", kültür dediğin ve ekonomik faaliyetler tarafından şekillendirilmiş bir olgu var.

  ne yazık ki, scum-xx her ne ise onun diğer yansımaları ve tabi sende de bulunan bu uslanmaz idealizm hayatı böyle yorumlamanıza yol açıyor. ama sana söyleyeyim, dünya tek boyutlu değildir. fakat bu bir merkezin olmadığını göstermez.

 • özellikle ilk 36 sayfasında köleci ve feodal toplumda hakim sınıfların içindeki eşcinsel ilişkileri incelediği kısımları kitabın en iyi kısımları.
  keşke sorunsaldüsünceler dışında biri kitabı okumuş olsaydı da tartışabilseydik. tez, anti-tez, sentez merdiveni işleseydi. çünkü sorunsalın -kendisine de belirttiğim gibi- kitabı okuduğunu falan sanmıyorum. yazığı iki cümlelik ve özellikle tek kelimelik "yuh" eleştirisi bunu gösteriyor çünkü.

 • bir doğu perinçek kitabı.
  kitap hakkında bir şeyler duymuş ya da okumuş olabilirsiniz. önyargılarınızdan sıyrılıp kitabı okuyun.

  kitapın topyekün eşcinselliği incelemek diye bir iddiası yok. "toplumsal ve kültürel kökenli eşcinselliği" inceliyor. bence kafa açıcı.

  2
 • megalomanyak çıkarımı nasıl yapıldı merak ediyorum. bush'a eşek demesi, amerikan fox tv muhabirine zehirleniyorsunuz demesi, " Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi, ittifakımız olan partiler, Büyük Vatansever Kutup, devrimci halk hareketleri, ulusal hareketler. Birlik, birlik, birlik! Birlik!" kendi dışında da kuvvetler olduğu gerçeğini gözardı etmemesi nasıl bir megalomanlık. şaşırtıcı, kelimelerin anlamlarını yeniden yazıyoruz sanırım.

  egosantrikliği de enteresan, tekrar etsem hata olmaz. hakikaten çok merak ediyorum ugggiymeyen bu çıkarımları nelerden yaptığını.
  " Bereket versin ki bu devrim bir kişiye bağımlı değildir. Biz o aşamalardan geçtik ve bugün bütün alanlara yayılmış kolektif bir liderliğimiz var. Dün sabaha karşı dönüşümüzden beri bunu görmek bana çok büyük bir mutluluk verdi. Havana'dan bu yana yaklaşık on gündür bu kolektif liderliğin doğruluğu bir kez daha görüldü. Söyle bana; valilik seçimleri kampanyası için kadınlar, erkekler, bizim kadrolarımız, bizim liderlerimiz ülkenin her yanına büyük bir vatanseverlik ateşiyle yayılmadılar mı? Ve ben onları kutluyorum. Eminim ki önümüzdeki Pazar tarihe bir zafer sayfası daha yazacağız!"
  vay be! ne kadar da bencil, bir o kadar narsist.

  ve ayrıca uggiymeyen yirmibirinci yüzyılda sosyalist olmak için önce anti-emperyalist ya da senin deyiminle abd karşıtı olmak gerekiyor. bu kişilere değişebilecek bir olgu değil. hatta anti-emperyalizm tercih değil yönelimdir desem birazcık mübalağayla işi kurtarmış olurum.

  popülizme girmiyorum, ve çıkarımlarının kaynaklarını merak etmeye devam ediyorum.

  sosyalizmi başarılar kazanamıştır, ama hiç bir süreç öyle hemen sonuçlanmaz. sscb'nin yıkılışı lenin'in hatası değildir, yugoslavya'nın parçalanmasında suçu tito'da ararsak hata yaparız. toplumları dönüştürmek çatıda anten düzeltmeye benzemez, ha şimdi cam gibi çekiyor öyle kalsın diyemezsin. mücadele uzun yıllar sürer, hem de çok uzun. emin ol aynı kaygı ve gerçek chavez hayattayken de mevcuttu.

  sana gelince sorunsaldüsünceler, chavez öldükten sonra senin dediğin gibi yapan bir tek nihat doğan'ı gördüm, biz chavez ölmeden önce de chavez'i bayraklaştırmıştık zaten. o işler nasıl olmuş git nihat doğan'a sor, islam'dan bir yerden girip belki anlaşırsınız. ama burayı kirletme.

  4

bizi takip edin

kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
LGBT Pride


webölye web design & web programming
powered by webölye

bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr