en beğenilen 20 entry


... tümü ...
 • eşcinsel olmanı henüz kendileriyle yatmamış olmana bağlamaları.

 • kadir has üniversitesi toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları araştırma merkezi tarafından hem ingilizce hem türkçe için hazırlanmış. emeği geçenlerin ellerine sağlık.
  http://www.khas.edu.tr/cms/kadin/dosyalar/files/Fair%20Use%20Writing%20Guide%2015%20Web3.pdf

  onedio'da da sadece türkçe için hazırlanmış olanı paylaşılmış.
  http://onedio.com/haber/cinsiyetci-ifadelerden-kacinmak-icin-529604

  9
 • "o yüzden beni de aranıza alın." diye devam etmesi muhtemel ağzından salyalar akan pipili cümlesi olabilir.

  9
 • ben güzel bi deneyim paylaşayım;

  38 ay önce sözlükte birbirimize aynı anda mesaj atmıştık. sonra ben hemen uçak bileti alıp ankara'ya gitmiştim. arkadaşlarım "dur deli mi amdı seni, böbrekleri kaptırcan" filan diyodu. neyse deli ammamıştı; ama ben deliydim biraz. esat diye bir yer varmış, ismi hiç romantik olmasa da o esat denen yerde aşık oldum. istanbul-ankara arası yüzlerce bilet aldık. aslında pek uzak mesafe ilişkisi gibi değildi, hemen her hafta görüştük.

  sonra kalktı benim hatun japonya'ya gitti eylülde. öyle uzak ki arada 6 saat zaman farkı var. epey bi özleştik. şubat ayında ben de gittim japonya'ya. 2 ay boyunca koca ülkeyi gezdik. şimdi yine ben istanbul'dayım, o japonya'da. hatta o ağustos ayında döndüğünde, ben ingiltere'de olucam.(vizem çıksın amin) muhtemelen yanıma gelir, orada da gezeriz.
  sonrasını bilmiyorum. amerika'ya başvurdum, kazanır mıyım kazanmaz mıyım, sevdiceğim nerelere başvurur bilmiyorum. evet uzak mesafe ilişkisi zaman zaman zorlayıcı olabilir, ama biz bu bahaneyle dünyayı gezcez galiba ^^

  ps: 38.ayımız kutlu olsun aşkım.

  8
 • sevgilim,
  benden dokuz bin kilometre uzaktasın. tam kırk beş gündür senin güneşin altı saat önce doğuyor benim güneşimden. yalnız uyumaya hala alışamadım. saçlarımı okşa istediğim gecelerde el yazını öptüm, tişörtünü kokladım. seni çok özlüyorum. azalmıyor. tüm huysuzluklarım bundan. başımı göğsüme yaslayıp ağlamak istiyorum günlerce, ama artık gözümden yaş da gelmiyor.

  çiçeğin başka bir gezegende seni bekliyor.

  8
 • daha küçük, şımarık bir çocukken dağ gibi babanın ölmesi zoruna gidiyor. sen daha ilişkinizi düzeltmemişken, sen daha baba “seni çok seviyorum” diyememişken zor geliyor. doktor yapılan tüm müdahalelere rağmen diyor, o an o küçük, şımarık çocuk ölüyor. o an ailenin bir parçası gitmiyor sadece, senin yarın gidiyor. o şiiri ilk kez anlıyorsun, yüzünün yarısı gidiyor.
  aslında sadece babanı kaybetmediğini, iyi bir insanı hem de çok iyi bir insanı kaybettiğini fark ediyorsun. para, güç, iktidar hırsında olmamış bir adam ölüyor. hayvan sevmeyi öğrendiğin adam ölüyor. 16 yaşında ilk kez eve sarhoş geldiğinde sana kızmayan adam ölüyor. üzerinde hiç baskı kurmamış adam ölüyor. mutluluğunu her şeyden çok isteyen adam ölüyor.
  insanın babası kalp masajına rağmen ölüyor, doktorların elinde ölüyor. teyzen demişti ki baban ölünce içinde 40 mum yanar. her gün bir tanesi söner ama sonuncu hep seninle kalır. geçmeyecek tek şeyin bu olduğunu anlıyorsun, oysa gerek yoktu 21 yaşındaydın daha erkendi.
  güçlü olmak zorunda olmamana rağmen büyüklük taslıyorsun. sapasağlam görünmeye çalışıyorsun, oysa için hayatında ilk kez için yanıyor, boğazın düğüm oluyor. anneler ve kediler çok ağlıyor, senin içinde bir ateş gülümsüyorsun. ama adım seslerinden tanıdığın adam öldü ve hiçbir şey yapamazsın.
  insan tanrıya en çok affedilmek için inanır. ama sen zor yolu seçtin. zamanla geçer her şey ama bu geçmeyecek, dinecek sadece. şimdi babanı özlüyorsun, gözlerin doluyor ve zamanın akıp gitmesini bekliyorsun.

  5
 • pratiğim yok :d zor bi dersten aa alabilirim, ama yumurta kıramam. veya cam sileyim desem, daha da kirletirim. patates soymam 45 dakika sürüyo ve geriye patates kalmamış oluyo :d verin sayfalarca makale özetleyeyim, eleştireyim. sosyal ilişkiler üzerine uzun uzun konuşabilirim fakat sosyal ilişkilerimi sürdüremem.
  aksilik çıkar da akademisyen olamazsam aç kalırım, allah her yerden alıp bi yere vermiş ya. inşallah karım bana bakar :d

  5
 • sevgili kedi bey,
  canımın içi olduğunu sen gidince daha iyi anladım. yağmurda gözüm yaşlı, ellerim titrerken seni ararken daha iyi anladım. her şey ellerimden kayıp gidiyor, n'olur sen geri gel. bak önce babam gitti, sonra canımı dişime takarak kurduğum hayat gitti, n'olur sen geri gel. bütün kollarımı ısır, gecenin kör vakti uyandır, kızmıycam. geri gel.

  4
 • hayatımı mahvetse de mutlu olsun istiyorum. rüzgar saçlarını uçuştururken sigarasını gündelik telaşlardan uzaklaşmış bi şekilde yaksın, hafif bir tebessümle çimenlerin üzerinde kitap okusun istiyorum. annesi kötü biri olmaktan vazgeçsin, babası hangi şehirdeyse onu bulsun ve onunla gurur duyduğunu söylesin istiyorum. seviştiği insanlar onu incitmesin, daha çok iyi arkadaşı olsun, bütün derslerden aa alsın ve artık şu ispanyolcayı istediği gibi konuşabilsin istiyorum.
  ama yine de kimseyi beni sevdiği kadar sevmesin istiyorum.

  4
 • umarım legal olur da bunu içip ya da içmeyip cool olduğunu sananlar, sağda solda sürekli övenler veya yerenler azalır.

  4
 • bir insanın hayatı seksten ibaret olabilir. bir insanın hayatı felsefeden ibaret olabilir. bir insanın hayatı basketboldan ibaret olabilir. karşındakini olduğu gibi kabul edip, ilişkiyi ona göre ilerletmek ya da sınırlandırmak en kolay çözüm bence.

  3
 • sevgili anne,
  canım annem. 3 yıl önceydi, seni yoğun bakımın önünde beklemiştim. öleceksin diye çok kızmıştım sana. küçükken de saçın beyazlayınca kızardım, yaşlanır da ölürsün diye. iyi oldun. sapasağlam oldun. sevdiğin adamı toprağa koydun, 40 küsür gün oldu. gözümdeki acıyı görme diye kaçtım, gittim. aklımdan çıkmadın. biz, ikimiz, sevdiğimiz adamı mezara koyduk. yüreğimizi söktüler. sen iyi oldun. tahsin cennette dedin. ben iyi olamadım, babam çürüyor dedim. babam çürümese keşke. canım babama sarılsak keşke. ben çok güçsüz kaldım, güçlü görüneyim derken.. bir parçam ölmüştü zaten anne, bir parçamı da sen öldürdün. seni çok seviyorum anne, bana neden kötü davranıyorsun? keşke görseydin içimi.. kırmasaydın beni bu kadar.. ve gözümden damlamayan her yaş, boğazıma bir düğüm olmasaydı.. gör anne, beni öldürme..

  3
 • seksten sonra da heyecanının geçmediğini fark ettiğin an.

  3
 • 1.si bilgi üniversitesi'nde gerçekleştirilecek olan sempozyuma kayıt ve bildiri başvuruları başladı.
  http://lgbtiruhsagligisempozyumu.org/

  3
 • madem öyle kürt erkekleriyle şansını deneseymiş dedi bir dünyalı.

  3
 • sinemadan çıkıyorsun, üstünde trençkotla istiklal caddesinde yağmurda yürüyorsun yalnız başına biraz da ağlıyorsun. bilmem kaç gün sayıyorsun mutsuzluğuna. sonra bi kadın çıkıp geliyor, 0'dan saymaya başlıyorsun mutluluğuna. hayatın boyunca onun kokusunu aramışsın, hayatın boyunca onun sesini beklemişsin, hayatın boyunca onun teninin özlemini yaşamışsın. birdenbire geliyor, birdenbire birinci ayınızı kutluyorsunuz, birdenbire en mutlu sensin. o dize hep aklında "bir kadın var beni onun iki eli iki gözü kurtarır yaşamamaktan."

  3
 • galiba 15 yaşındaydım ve tezer özlü'yü henüz tanımıyordum. kitapçıda denk geldim, sadece ismine bakarak aldım. beş yıl geçti hala okuduğumda o hazla karışık acıyı hissediyorum. oyununu seyrettiğimde de aynı acıyı hissediyorum.

  "karanlık bir gecenin geç vaktinde kalkıyorum. herkes her geceki uykusunu uyuyor. ev soğuk. çok sessiz davranmaya özen gösteriyorum. günlerdir biriktirdiğim ilaçları avuç avuç yutuyorum. kusmamak için üzerine reçelli ekmek yiyorum. genç bir kızım. ölü gövdemin güzel görünmesi için gün boyu hazırlık yapıyorum. sanki güzel bir ölü gövde ile öç almak istediğim insanlar var. karşı çıkmak istediğim evler, koltuklar, halılar, müzikler, öğretmenler var. karşı çıkmak istediğim kurallar var. bir haykırış! küçük dünyanız sizin olsun."

  3
 • tecavüzcü yakınları hapisten çıkarken davul zurna eşliğinde oynayan kadın.

  3
... tümü ...

bizi takip edin

kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
LGBT Pride


webölye web design & web programming
powered by webölye

bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr