türk dizi ve filmlerindeki eşcinsel karakterler

 • televizyona göre türk eşcinsellerin tek bildikleri dedikodu yapıp kahve falı bakmak. bütün eşcinseller aşırı kadınsı olup, 'kııız' diye konuşuyor. o kadar itici ve yavşak karakterler çıkartıyorlar ki türkiyedeki homofobiyi körüklüyor bu saçma tiplemeler.

 • Hiçbiri kadın değildir. Hep erkek eşcinselleri üstü kapalı şekilde gösterirler. hepsi son derece kılsız (çünkü kıl onlara göre yalnızca gerçek erkeklere göredir) , ince sesli (çünkü ince ses kadınsılığı çağrıştırır ve erkeklerden hoşlanan erkeklerin erkeksi olması imkansızdır) , fal bakan (çünkü toplumumuzda fal bakan da baktıran da genelde kadındır) , dedikoducu ve kıskanç (kadından beklenen kişilik özellikleri) erkeklerdir. Bunun en büyük nedeniyse Diğer Erkeklere göre gayler kendilerinden olmaya layık değillerdir ve tam da bu yüzden kendileri gibi üstün olamayan, eksik özelliklerle doğmuş kadınlara benzerler. bu şekilde dolaylı yoldan hem kadını hem de eşcinselliği aşağılarlar.

  Türk dizilerindeki lezbiyen karakterler ise bugüne kadar benim hiç rastlamadığım bir şey olduğu için hakkında yorum yapamıyorum.

 • Daha önce de belirtmiştim tekrar yazayım kendilerine biçilen tek rol ''dedikodu" Neşeli ama içinde fırtınalar kopan eşcinsel karakter görmek istemiyorum. Birgün de işinde başarılı haber spikeri ne bileyim nöroloji uzmanı bir hekim karakter olsun. Taam atomu parçalatmayın ama normal bir rol verin canısı.

  4
 • (bkz: kiralık aşk) ne kadar iğrenç bir dizi yaaaaaa!!! izleyen bizden değildir!

  3
 • @karmin, erkeğe ait olanı(!) başka birine yar etmez bu toplum!!! özellikle topluma ulaşan her türlü yayın yokmuş gibi davranırsa kadınlar görevlerini(!) daha sorgusuz sualsiz kabul edebilirler..

  3
 • @burnt wings, üstelik kadınlar ne ki cinsellikleri ne olsun? Kadın kadına oyalanma onlarınki. arada penis olmadan da tam sevişme olamaz ki zaten. Gereksiz birtakım olaylar.. onlara göre..

  2
 • uskudardabirbeyzade
  #833197 • 01:28 12.01.2016

  Kabadayı- Sürmeli
  Ağır romanda da vardı. Çok oldu izleyeli hatırlayamadım ismini. Hatırlayan varsa yeşillendirsin lütfen yazalım.
  balmumluolan
  #833324 • 16:20 12.01.2016

  çağan ırmak'ın son filmi olan nadide hayat'ta lezbiyen bir karakter vardı. görünce çok heyecanlandım sözlük. türkiye'de bir kaç sanat filmi dışında gösterilebilmiş değildir.

  2
 • ya bu karakterler cidden bilimsel olarak incelenmeli. daha doğrusu bu karakterler incelenmemeli toplumsal olarak psikolojimiz incelenmeli çünkü her diziye bir adet gizli eşcinsel serpiştiriliyor. onun hikayesine hiç girilmiyor. e koymayın madem diyeceğim ama bu kadar ısrarla koyduklarına göre demek ki hoşuna da gidiyor milletin. e madem bizi seviyorsanız bırakın açık bir şekilde yaşayalım aranızda allahsızlar!
  ay neyse sinirlendim gene.

  2
 • bir istanbul masalı'ndaki zekeriya, çağan ırmak'ın yönettiği nadide hayat filmindeki aylin karakteri ilk aklıma gelenler...

  2
 • Genelde feminen olan erkek tiplemeleri ile karşımıza çıkarılan eşcinsel kelimesini erkekler için "kadın olmak" gibi gösteren karakterlerdir.

  Dendiği gibi genelde dedikodu yapan, fal bakan, sevilmeyen karakter olarak karşımıza çıkıyor. Giyim kuşamı absürt, hatta makyaj yapan, bakımına çok özen gösteren tiplerdir.

  Bu sebepten dolayı eşcinsel erkek denilince genelde insanların zihninde bu karakterler canlanıyor ..

  Hatta en basit örneği ailesine açılan çoğu insanın ilk aldıkları tepki "sen nasıl gaysin, gay olamazsın. Ama sen kıvırmıyorsun, konuşurken de " normal". "

  2
 • Favorim 20 dk dizisindeki özgür karakteri . Şimdiye kadar genel algıyı yıkan bir tek o oldu sanırım . O dizinin gittiği seneden sonda Türk yapımı dizi izlemedim zaten ondan sonra olduysa da bilmiyorum .

  2
 • yalnızca eşcinsel olarak değil de lgbt olarak sinemamızda aklıma gelenler şunlar: "ağır roman"da (1997) küçük iskender, "hamam"da (1997) mehmet günsür, "kabadayı"da (2007) rasim öztekin, "yaşamın kıyısında"da (2007) nurgül yeşilçay, "güneşi gördüm"de (2009) cemal toktaş, "zenne"de (2012) kerem can ve erkan avcı, "tamam mıyız?"da (2013) deniz celiloğlu, "aile arasında"da (2017) ayta sözeri, "istanbul kırmızısı"nda (2017) mehmet günsür ve nejat işler.
  lgbt karakterlerin zaman zaman mizah unsuru karikatürize ve abartılı karakterler olarak sunulduğu, ya da sırf "sanat filmi" olma çabası sonucu öykülere serpiştirildiği, kolektif bilinçaltındaki klişeleri yeniden ürettiği falan söylenebilir. yine de her şeye rağmen popüler kültürdeki ve sanattaki görünürlüğü artırdıkları da yadsınamaz bir gerçek. dünya sinemasında da lgbt karakterlerin günümüzdeki gerçekçi konumlarına erişimi benzer yollardan geçerek olmuştur ve dünyayı sinema açısından bir 50 yıl kadar geriden takip ettiğimiz göz önüne alındığında daha gerçekçi bir eleştirel bakış açısı edinilebilir.

  2
 • @karmin, öyle bişi yok!!!! hem kadın cinsel zevk alacaksa bile o ulu ve yüce erkeklerimize zevk verebilirken alabilir ancak o zevki.. erkeğe zevk verme görevinden hariç zevk almayı düşünebilen kadının tez kellesi vurula!!!

  2
 • çağan ırmak'ın son filmi olan nadide hayat'ta lezbiyen bir karakter vardı. görünce çok heyecanlandım sözlük. türkiye'de bir kaç sanat filmi dışında gösterilebilmiş değildir.

  1
 • Yaşamın kıyısında-lotte & ayten

  aşkın sarsıcılığı ve neler yaptırabileceği..

  --- spoiler ---

  Lotte öldüğünde sevgilim ölmüş gibi üzüldümdü. yüreğime bi sancı girdi nefesimi tuttum ağladım.
  Hala açar izlerim. Bin bir konuya hikayeye değip bu kadar vurabilir bir film.

  --- spoiler ---

  1
 • Anlat istanbul - Banu
  Parmakliklar ardinda - Aliye.
  Kısaca (bkz: yelda reynaud)

  1
 • Herkesi güldürmek zorunda olan, sürekli bir entrika peşinde koşan, fular takmazsa ölecek karakterlerdir. Mesela bu karakterlerin hayat hikayesini ya da aşk hikayelerini göremezsiniz; çünkü Ebru Gündeş kirosunun dediği gibi ekran başında izleyen çocuklar olabilir ve onlar için tehlike arz edebilirler. Birde sürekli bu karakterler neden kuaför ya da modacı. Yani gayet Bekir diye tanıdığım gay var yani neden isimler hep tonguç, soygunç falan? Fakir gay görmedim valla hiç. Anam horneti acsinlar bir baksınlar herkes ücretli para diye ağlıyor shsh nerede bu Fashion ya da sanat tarihi okumuş fularlı zengin tonguçlar?

  1
 • Daha önce yazıldı mı bilmiyorum ama bir istanbul masalı'nı unutmayın derim.

  @ayse_fatma_hayriye, ampam Yazmış.

  1
 • güneşi gördüm - kadri

 • sibel can'ın oynadığı kaldırım çiçeği adlı dizide, sibel can seks işçisiydi ve gey bir aracısı vardı (pezevenk ayrımcı bir sözcük müdür bilemediğimden aracı dedim.) gey aracıyı, o dönemin kadrolu gey karakter oyuncusu olarak volkan severcan canlandırıyordu. bir bölümde senarist üşenmemiş aracının geyliğini gerekçelendirmişti ekranların karşısındaki biz küçük ibne dönme ve seviciler için. bizim gey aracı meğerse gençliğinde çok fena heteroymuş ama bir kızı sevmiş, babası evlenmelerine izin vermemiş, kız kendini öldürmüş; bu da dünyaya tepki olsun, toplumsal mesaj olsun, babasına kıllık olsun, sevenler kavuşsun gibi gerekçelerle gey olmaya karar verip(!) çok fena gey olmuş.

  not: türk televizyon tarihinde, volkan severcan kadar çok geyi oynayan bir oyuncu hatırlamıyorum ben. öyle ki evli olduğunu öğrendiğim zaman şok geçirmiştim. artık nasıl işlemişse bilinçaltıma adamın gey olduğu fikri, uzun müddet kendime gelemedim. demek ki ciddi ciddi bir karakterin oyuncunun üzerine yapışması gibi bir durum varmış.

 • "MÜKEMMEL ÇiFT-YiĞiT: Kanal D’nin 2010 yılında yayına giren dizisi Mükemmel Çift’in baş rollerinde Songül Öden ve Tardu Flordun vardı. Tardu Flordun’un canlandırdığı Bora karakteri, spiker olarak çalıştığı kanalın patronunun oğlu olan Yiğit’le (Tuğrul Tülek) aşk yaşayan bir biseksüeldi. Yiğit, Bora’nın baş roldeki kadın karakterle yakınlaşmasını kendine yediremiyordu. Türk televizyonlarının en bariz eşcinsel çiftinin isimlerini altın harflerle LGBT tarihine yazdırmasına rağmen dizinin ömrü pek uzun sürmedi. Dizi 8 bölüm dayandı. Buna ek olarak TRT Çocuk kanalında program sunan Tuğrul Tülek, canlı yayınına 5 dakika kala kovulduğunu öğrendi. Tuğrul Tülek, TRT’deki işini eşcinsel rolü canlandırdığı için kaybetmişti.

  kılıç günü-barış: Osman Sınav’ın yönettiği ve ATV’de yayınlanan Kılıç Günü isimli dizideki iki eşcinselin yatakta olduğu sahne, kafa kesme ve tecavüz sahnelerini iştahla izleyen muhafazakar(!) TV izleyicisini şoke etti. Bu sahnede, zengin ve güçlü iş adamının oğlu Barış Kızıltan (Serdar Yeğin), duştan çıkıp yanına gelen erkek arkadaşının onu öpmek için uzanmasını el hareketiyle durdurmuştu. iki erkek de yarı çıplaktı. Sahne bundan ibaretti.

  Ancak o zamanki TRT’nin genel müdürü dahil pekçok alakasız insan bu bir dakikalık sahneye tepki gösterince RTÜK, ATV’yi uyardı. Hızını alamayan RTÜK, dizinin tartışıldığı ve Habertürk’te yayınlanan tartışma programına da ceza kesmeye kalktı. Bütün bunların üzerine, yönetmen Osman Sınav’ın kendini savunmak adına(!) yaptığı “bu ahlaksızlıkları da göstermek istedim” açıklaması olanların üzerine mum dikti."

  kaynak: http://gzone.com.tr/turk-televizyonlarindaki-escinsel-karakterler/

 • ay aydan Şener'in oynadığı bir film vardı. aydan şener hostesti. zengin bir adamla birbirlerine aşık oluyorlardı. adamın, hem en yakın arkadaşı hem de şirketinde üst düzey yönetici olan bir kankası vardı. baştan itibaren bunlar evlensin istemiyordu bu kanka adam. nitekim evlenemiyorlardı da. sonunda öğreniyorduk ki

  (bkz: adam geymiş ve aydan'ın sevgilisine aşıkmış)

 • direk direk değildi. yani açıkça verilmemişti ama sultan makamı adlı dizide nazlım adlı karakterle ismini anımsayamadığım müteahhitin kızı arasında bir şeyler vardı, seziyorduk.

bizi takip edin

kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
LGBT Pride


webölye web design & web programming
powered by webölye

bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr

redtubevidio bokepsexfilme