trans erkek

 • transseksüel erkek veya transgender birey. doğduğunda doktor tarafından cinsiyeti kız olarak atanmış, içsel cinsiyeti erkek olan kişidir. bazı kişiler içsel cinsiyetiyle bedeni arasındaki uyuşmazlığını cinsiyet geçişi yaparak gidermeye çalışır.

  (bkz: cinsiyet geçişi)

 • http://www.youtube.com/watch?v=7RtObWzp6nY&feature=relmfu videonun hemen başında konuşan kişi, aras, hikayesini her dinlediğimde şu cümlesini takıyor zihnime: ''sürekli tetikte olmak zorundaydım, sürekli verecek bi cevabım olmak zorundaydı''

 • ftm trans history
  trans tarihindeki önemli bireylerden bir kaçı
  http://www.youtube.com/watch?v=WQKC_ZWBdBw&list=UUz7hCFO-xsdzsPnyFnentyQ

 • "Normalizing being FTM" adlı trans erkeklerin konuştuğu bir video. bu adamların başka videoları da var izlemedim diğerlerini, bu video ortalara doğru röportaj benzeri bir formata geçiyor. güzel olmuş bence.

  http://www.youtube.com/watch?v=AYgdA4xAyjE

 • "trans erkek" derken erkek gibi hisseden kadından mı bahsediyoruz yoksa kadın gibi hissettiği için trans bir erkek mi diyoruz dedirten kelime öbeğidir toplum içinde. fazlaca karıştırılır

 • biraz genelleme olacak ama gözlemlerime dayanarak yazıyorum. böyle olmayan tüm beyfendiler alınmasın. daha önce 1 defa trans bir erkekle flört etmiştim. ama tavırları o kadar rahatsız etti ki iletişimi kesmek zorunda kaldım. sürekli seksist küfürler ediyordu, eski sevgilisine sallıyordu, kadınları aşağılamaya kadar varmıştı yani. ve bunu bikaç kişide gördüm. eğer bunu toplumun belirlediği erkek rolüne girmek için yapıyorlarsa cidden üzücü. "erkek" olmak için ben erkeğim demek yeterlidir.

 • @sendebirfanisinleyla, ampa bu konuda sanırım aynı kanıdayız. birçok katıldığım mekanlarda da aynı durum söz konusuydu. sürekli bir dışlama, aşağılama, kimin ne kadar kadınla seviştiği ya da civardaki kadınlar üzerine -goygoy- muhabbetleriyle de karşılaştım. ülkemiz zaten eril bir zihniyetin altında. üstelik bu zihniyetten en fazla yaralananlar da kendileri olmasına karşın savunma mekanizmalarını bu şekilde düzenlemeleri hayal kırıklığı. zihniyete karşı bir duruş sergileyerek aslında bizlere "böyle erkek" olunur dedirtmeleri gerekir.

  rencide etmek için asla ve asla anlatmıyorum sadece konuya uygunluk olarak trans erkeklerde gözlemlenen yanlış bir durumu örneklemek için anlatacağım. ankara'da olduğum ilk haftalarda konuştuğum trans idi. ancak buluşmada bambaşka bir jenerasyon vardı. elinde ağır bir tespih, şık giyimli, kolları açık, göğsü kabarık ve sırtı dimdik. ağır kanlı bir gösterinin ardı bedenin ve aklın her gözeneğinden buram buram eril fışkırıyordu. her bir cümlenin arasına sıkıştırdığı küfürleri saymıyorum. üzgünüm ama bu algıdan sıyrılmaları gerekir.

  5
 • toplum tarafindan dislandiklari icin toplumun suru psikolojisine adaptasyonun alasiyla gidiyorlar, sirf bende sizin gibiyim deme cabasi ugruna gume gidiyorlar..

  4
 • Tuhaf bireyler. Fobik gibi algılanmasın, şahsen ben uzak duruyorum. Kültürel yapıları çok farklı.

 • Keşke trans ve eşcinsel bir erkekle tanışsam

  2
 • Ampalar siz yapmayın bari memelerinizi seveyim!
  Hayatı mücadele içinde geçmiş insanları bari burda dışlamayalım, genelleme yapmayalım.
  Onların davranışları, hareketleri kendilerine özgüdür. Bedenlerine özgü değil!

  4
 • @sex_bomb, ampacım gerçekten dışlamıyorum. lgbti ortamında transların dışlandığını biliyorum, asla böyle bir şey yapmıyorum. ama kendini kabul ettirmek için eril bir zihniyete bürünmek çok yanlış. yıllarca lgbti ortamında bulunup kadınlara, trans kadınlara neler yapıldığını çok iyi biliyorlar. böyle davranmak bence ataerkil zihniyeti desteklemektir. ki ben bu şekilde davranmayanlar alınmasın dedim. çok naif trans erkekler de tanıdım nadir olsa da.

  2
 • kendisini karşı cinse ait hisseden karşı cinse benzeme isteği duyan veya kendisini karşı cinsten biriymiş gibi hisseden kişilere verilen addır. Hem erkek hem de kadın için geçerlidir. Yani kişi erkek olduğu halde kadın olmayı isteyebilir kadın olduğu halde erkek olmayı isteyebilir. Ancak transseksüel daha çok ruhsal eğilimler için belirleyici bir kelimedir.

  1
 • escinselligin, transligin vs cok rahat yasandigi bir ulkede dahi durum boyle ampalar, sendebirfanisinleyla 'nin ne demek istedigini cok iyi anlayabiliyorum dislamak amacli yazmadigi ortada. herkesin davranisi kendine ozgudur ama erkekligin hop onu yapamazsin benimsin vs kafalariyla oldugunu dusunen zihniyet milliyet ayirmaksizin var ve bu zihniyet trans erkeklerde ve butch kadinlarda fazlasiyla hakim.

  1
 • Benim entirim başlık altında yazılanlara dair oluşan genel hissiyatla ilgiliydi.

  Kimseye doğruca bir ithamda bulunmadım.

  Bilginize.

 • yani sanırım bugüne kadar hiçbir trans erkekle doğrudan uzun süre muhatap olmadım. olduysam da fark edemememiş olabilirim. ama tabi ki böyle bir genelleme ve uzak durma durumuna da karşıyım.

  o değil de keşke aramızda daha fazla trans birey olsa ne güzel olurdu.

  1
 • chaturbate'de takip ettiğim var birtane. inanılmaz seksi.

 • Yazılanlara ufak bir göz gezdirdim. Bir trans erkek olarak anlatmaya çalışayım durumu.

  Toplumsal Cinsiyet atolyesi olsun Lgbti olsun. Bir çok toplantı ve buluşmalarda geride durup gözlemleyen biri oldum. Ve şunu fark ettim. Oradaki insanlar aynı kavgaya baş koymuş insanlar olduğu için sen gidip kimliğini söylediğinde hemen kabullenip ona göre hitap ediyorlar. Hem mutlu oluyorsun hem afallıyorsun. Kimseye ispat etmen gerekmiyor bu sefer. Bir cevabın olması gerekmiyor yahut sesini kalın cıkarmana, masaya yumruğunu vurmaya gerek kalmıyor. Erkeklik masaya yumruğunu vurmak değildir o ayrı. Ama oradan önce bir dünya var, arkadaşların, ailen. Sürekli kendini korumak ve kollamak zorundasın. Sürekli çabalamak ve bir şeyleri ispatlamak zorundasın. Kimimiz bunu 'ataerkil' şekilde gösteriyor, arkadaş çevresindeki yahut ailesindeki en Eril herifi örnek alıyor kimi ise biri olmaktansa kendi karakterini devam ettiriyor. Öyle bir trans erkek olmadım. Öyle bir dostum da olmadı. Hiç bir zaman ne birlikte olduğumuz kadınları yarıştırdık ne de bu düzene ayak uydurduk. Elbette erkeklerin çoğunluğu nasılsa trans erkekler de o çoğunluğun içinde olabilir. Ama ampalar çok tatlıyız ki biz. Tanısanız seversiniz.

  Kendisinin farkında olmasıyla birlikte süre gelen hem içsel hem toplumsal savaşların ortasında kalan çocuklardan bahsediyorum. Genelde sinirli olan, dışarıya sert içlerinde ağlayan bir çocuk bulunduran vs.. sebebi bu özetle. Ameliyat sonrası rahatlanıyor bir de. Öyle kalmıyor.

  Bilmiyorum eşcinsellerin içinde transfobi yi anlayamıyorum. Nasıl transeksüellerin içindeki homofobikliği anlayamadığım gibi.

  Yorum yapan ampalarım eminim transfobik değiller onlara değil önceki cümlem sadece bedenin bile senin değilken sahip olacağın tek şey anlaşılmak oluyor. Anlaşılmak istiyorsun. Kimi bunu yanlış bir dille ortaya çıkarıyor kimi sakince. Genelleme yapmayalım transı koruyalım.

 • Erkeklik ya da kadınlık bu cinsiyet kavramları yordu beni. Bir trans erkek olarak söylüyorum ki özellikle türkiyedeki trans erkek algısında sıkıntı var. Dayılık yapmakla, tesbih sallamakla, kadınlara saygısız davranmakla ve kadınları aşağılamak ile trans erkek ya da heteroseksüel erkek olunmuyor. Erkek olunmuyor öyle. insan olalım yav. Gördüğüm birçok trans eril erkek olmaya çabalıyor. Hayır kardeşim her şeyden önce saygılı biri olmayı öğreneceksin. Cinsiyetçi küfürle translığa adım atılmıyor. Saygılarımı falan sunarım

 • Yüreğinden öperim brocum

bizi takip edin

kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
LGBT Pride


webölye web design & web programming
powered by webölye

bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr

redtube