sorunsaldüsünceler

 • @mantinota
  kendisiyle dalga geçenlerin çoğunun ben de bilgilendirici entrysini görmedim.
  açıyorum bakıyorum yok. hep eğlence amaçlı başlıktalar. 2 3 satırdan uzun entry yok. zaten genel olarak artık güzel yazan yazarlarımız yok. ya zombi edildiler ya da gittiler. var tabii yine ama pek aktif değiller maalesef.

  hırsını alması gereken sorunsal değil, mütemadiyen dalga geçenler bence.
  adamın bir şey yaptığı yok. her yazdığını kelime kelime takip eden, nereden vurabilirim diye bekleyen tayfa var. hırslarını * alsalar da sözlük rahatlasa. meşgul ediyorsunuz sözlüğü hiç kusura bakmayın.

  sorunsal ın yerinde olsaydım koca göbeğimi titrete titrete yazılanlara gülerdim.
  "ne önemli biriymişim ben ya helal bana" der omzumdan öpücük de alırdım.
  adım adım takip edilip, üzerime "komplo" kuruluyor yahu. daha ne olsun emek harcıyorlar, yerim ^^^^

  konu acizlik değil. fikrimizi beyan ediyoruz. amacım kişiyi değil, olayları korumak. sen nasıl ki dalga geçenlere "destek" veriyorsan aksini yapanlara da laf söylemek pek adil değil gibi hı? yoksa dalga geçenlerin korumaya mı ihtiyaçları var? acizler mi? hem de kalabalık bir grup?
  bırakın yahu kim ne derse, hangi fikri savunursa savunsun. siz cümlelerinizi yazın. amacımız bu değil miydi?

  7 mi vermiş? siz daha iyi biliyorsunuz tabii. en son rejime başlıyordu. ohh ne güzel helal olsun valla 7 kiloyu kim bulmuş ki ben "kaybedeyim" :pp

  ayrıca atalanta ^^^^^ <3

 • ben bu yazarın bilgilendirici bir entrysini henüz görmedim, allah var oturup ne yazmış diye de incelemedim ama zaten incelemeye pek gerek olmuyor. gerek nick altı olsun gerek diğer yazarlarla girdiği "felsefi" tartışmalar olsun hep göz önünde. bence sözlüğün adını sorunsal elma koyarsak bir süre o kadar rahat eder ki bu yazar. belki hırsını da alır da biz mesela sözlükte engelli ve lgbt mahkumları başlığını görünce kalbi pıtı pıtı atan kişiler rahata huzura refaha ererirz.

  bu adam aciz değil bir şey değil maşallah gayet açılmamış bir gül goncası tazecik bir genç. kendisiyle dalga geçilirse kendisini savunabilecek, kuyulara bir adet taş atıp geri kalan 40 akıllıyı peşinden koşturabilecek biri. kaç kilo vermiş sor söyleyeyim arkadaşım. yazıyla yedi rakamla 7

  azalarak bitse bu tavırları da içi dolu şeyler yazsa mutlu olsak.

  *

  8
 • Kendisiyle dalga gecilmesine acayip ayar oluyorum.

  Lan ayni baslikta ben de yazdim gomlek guzelmis diye (meme seven bi gadin olarak) ne var sanki ya? istisnasiz yaptigi her seyin tefe koyulmasindan cok rahatsizim.

 • hemen her düşünceni açıklarken "ben buyum, böyle düşünüyorum ve inanılmaz başkayım" tarzın bana fenalıklar getiriyor.
  ötekileştirmemeden yanasın (teoride)
  ama kendini bir fanusa koyup senin gibi düşünmeyen herkesi "dışardaki anlayışsız kalabalık" olarak nitelemenden ben çok sıkıldım. şimdi diyeceksein ki ben öyle yapmıyorum, ben de diyeceğim ki ben entrylerinden bunu çıkarıyorum.

  7
 • bugüne kadar sözlükte oluşturduğumuz erkek profiline en yakın yazar kişisi. eski başlıklara da bakarsak çok daha iyi anlayabiliriz. nedir bu kadar onu sevimsiz yapan bilemiyorum. kırmızı elma erkeğine bu denli benzemesi mi? biz "erkek" dediğin, şöyle olmalı böyle olmalı başlıkları açarken yazdıklarımıza inanmıyor muyduk? sadece kadınlara şu söyleniyor, biz de erkeklere söyleyelim oh olsun diye miydi? değilse, e tamamen erklikten arınmış bir pipili var karşımızda. herhangi seksist, homofobik ya da transfobik bir söylemini okudunuz mu? şahsen okumadım. kırıntısını bile görmedim. bir sürü cinsiyetçi söylemi olan pipili varken, böyle birinin tabir-i caizse dışlanmasını idrak edemiyorum.

  geriye bir tek samimiyet meselesi kalıyor sanırım. şahsen, uzun zaman önce kurduğu gruba * katılmışım onu farkettim. ataerki karşıtları. sözlük için rol yapıyor olsa daha önceden de böyle bir zemin hazırlamış olamaz herhalde? tüm hayatı samimiyetsiz o zaman, evet. bir de keşke her erkek sırf burda yazar olabilmek için bu kadar okusa araştırsa da samimiyetsiz olsa. en azından bilgi kırıntısı olurdu beyinlerinde. en azından.

  birçok kere bakirliğini dile getirmesiyse, neden bilmem beni de irite etmedi değil. hele ki sözlük kadınlarıyla tanışmak için yazar olmak isteyen bir sürü pipili varken. hedef o olsa, bu kadar açık vermezdi muhtemelen. ya da sessiz sedasız hareketlerini izlemek, oldukça doğru bir tercih olmaz mıydı? bu şartlarda hamle yapmaz ki kimse. heh yine bir de, sadece sevişebilmek için bu denli bilgi sahibi olduysa darısı diğer pipililerin başına. bizler, her sevişmemizi anlatıp, şu kadar gündür sevişmiyorum diye haykırırken bir sorun olmuyor ki onunki neden olsun :)

  her şeye rağmen sevmiyor olabilir misiniz? tabii ki. isterse fikirleriniz tamamen uysun, sevmeyebilirsin. itici gelebilir. burda sevilip, sevilmemesi beni pek ilgilendirmiyor * ama seri eksileniyor, yine tabir-i caizse sürekli dalga geçiliyorsa yazma hakkını kendimde hissederim. bana da sempatik gelmeyen bir sürü yazar var ama hiçbirini sırf çok haz etmediğim için eksilemiyorum. yine bir sürü yazar benden çok hoşlanmıyor olabilir ama hiç seri eksilenmedim. olması gereken de bu değil mi? kişileri değil, girileri oyluyoruz.

  dalga geçme, alay etme konusu çok daha uzun ve kötü benim için. hayatımda en nefret ettiğim şeylerden biridir. yaşam hakkıma saldırıdır bu. inciticidir. pek duygusuz bir kadınımdır. burda yazdığınız çoğu hikayeye tepki göstermiyorum. öeh abartmayın bile diyebiliyorum içimden. içimden. çünkü saygı duymak zorundayım. karşımdakinin hüznünden sıkılma hakkım baki ama susturma, alay etme hakkım değil. hak bile değil. ne mi yapıyorum? bir daha tıklamıyorum. tıkladıysam da ilk cümlesini okuyup kapatıyorum. işte bu hakka sahibim. geçenlerde ders verdiğim sınıfta bir oğlan çocuğu, kız çocuğuna "şişko sen sus dedi". kızdaki hüznü, oğlandaki tiksinç hazzı gördüm. oğlanı camdan aşağı atmak istemedim desem yalan olur. kızı pamuklara sarıp kalbini okşamak istedim. lakin, kırmızı olup dondum kaldım. belli ki kız da kilosundan memnun değil. birisi açığını yakalayıp, ordan vuruyor. birçok cümle kurdum oğlana. kaçını anladı, kaçı doğru cümlelerdi bilmiyorum. en kısa zamanda bu konuda eğitim almam gerekiyor farkındayım. insanım, içim acıyor. böyle yaşayamaz, yaşatmaz o oğlanlar. alakası mı ne konumuzla? kendisi bir sürü entrysinde kendinde acılarını, hüzünlerini anlattı. akabinde bir sürü alaycı başlık açıldı, entryler girildi. artık son vermesini istediniz. o "şişko sen sus" diyen oğlandan pek farklı gelmedi bana. inanın, okuduğum zaman ben de yer yer ofladım. diyorum ya duygusuzum diye. ve fakat ben o oğlan değilim. hiçbir zaman olmadım. olmayacağım. bu söylemlere üzülüp, üzülmediğini bilemem * ama kendimce içerledim bu duruma.

  ben bunu yazarken gelmiş, selam olsun ampama

 • ben mutlu oldum olayların bu raddeye gelmesine. şöyle ki; artık abidik gubidik başlıklarla açılmış şiirler görmeyeceğiz*, sorunsalın kişisel bilgileri kendisi tarafından gözümüze gözümüze sokulmayacak, herhangi bir başlığın tanımı yapılırken kuzenimin işi gibisinden bir açıklama ile karşılaşmayacağız*, erkekmiş bu entryleri olmayacak, daha az hakaret ve ayrımcılık olacak. sözlük için küçük sorunsal için büyük bir adım.

  * elbetteki sözlükte herkes kişisel deneyimlerini yazıyor buna kesinlikle karşı çıkamam, ama bir işin tanımı yapılırken kuzenimin meslegi gibi bir açıklama yapılmaz. hayır olay kural getirmek vs değil çok absürd duruyor.

  6
 • aşk olsun sana! kırmızı elma'nın yaratmaya çalıştığı erkek profiline en yakın aday benim sanıyordum!!!!!111

  yine dışardan izlemeye dayanamadım. sorunsal, hey dostum senin sorunun ne biliyor musun, fanatizm içerisinde bir yerme içinde olman. dişil zihniyeti savunma demiyorum bak, (çünkü yaptığının bu olduğunu düşünmüyorum) eril zihniyeti hardcore düzeyine yermen ve alakalı alakasız pek çok şeyi buna bağlaman. aşırıcı yaklaşımlar her zaman itici olmuştur. #638484 burda demişsin ki ataerkil düşünen biriyle sohbet dahi edemem. seriously? i mean, seriously? (bkz: sözlükte ingilizce başlık açma çılgınlığı) inandırıcılıkla ilgili sorunlar yaşamanın sebebi belki de böylesi abartmandır?

  değinmek istediğim bir diğer nokta da şu, şu güzel başlıkla alakalı, kırmızı elma sözlük erkeklerin tarlası değildir. ve kırmızı elma yazarların tarlası da değildir. halka ilişkiler okuyorsun dolayısıyla pr, tanıtım senin ihtisas alanın olmalı. fakat bu demek değildir ki kendi adını, kendi kimliğini gözümüze sokmalısın. düşüncelerin, yorumların her yazarınki gibi değerlidir ama şiirlerin, günlüklerin, kişisel notların için ayrı ayrı başlıklar açman bir okur olarak beni çok rahatsız ediyor. sözlükte bu duruma engel bir yaptırım var mı bilmiyorum (bence olmalı) ama sürekli "kırmızı elma bu değil" diye sitem etmen de hoş değil, burası camlı bir mekanizma, aralık 2010 ile 2011, 2012, 2013 yılları arasında hep dağlar kadar fark var ve olacaktır da. kafanda bir kırmızı elma şablonu oluşturmasan daha iyi. illallah geldi her gün başlığının altına entryler girilmesinden, diğer başlıklarda ya yazarların sana laf sokmasından ya da çözümsüz tartışmalara girmenizden.

  özetle, tepki çekmekte haksız değilsin; kendin edip kendin buluyorsun.

  5
 • ben de bir şeyler diyeyim.

  eksiledim, seri mi yarı otomatik mi billemem ama. vıcık vıcık ve yüzeysel olduğu için.

  böyle de bir şey var, bi köşede dursun dedim.

 • kendine müslüman sozunun tam karşılığı olduğunu dusunuyorum. iş kendi savunduklarına, inandıklarına gelince burnundan kıl aldırmayan yazar, kendisiyle aynı fikirde olmayan herkesin fikrini değersizleştirmeye çalışıyor. o hem vegandır, hem de kurban rituelini emreden dine gonulden bağlıdır. oysa hem feministtir hem de recm cezasının olduğu bir dini savunur. aynı anda kadın hakları diye kafamızı yerken kadını yerden yere vuran peygamberin ardından gider. erkek değilim der erkek egemen dinden vazgecmez. o cok mukemmeldir, biz anlamıyoruzdur aslında. islam da barış ve hoşgörü dinidir. ha bi de unutmadan kuşlar bocekler filan.

  5
 • bu kadar bakireyken maksimum 1 hafta sonra yeni kepslerle geri döner sözlüğe.

  5
 • tamam tamam sana karşı en ufak bir argumanda özgürlüğüm engelleniyor, erk baskı altındayım, ölü cesetler görüyorum gibi feryat figan savunma yapma hakkın var. ama sen istediğin gibi insanları töhmet altında bırakabiliyorsun. çünkü özgürlük, ötekileştirme vs kavramlar senin tekelinde.

  5
 • sozlukteyken yeterince tacize maruz kaldi kendisi, bari gittikten sonra taciz edilmesin.

 • seni hiç sevmedim süt oğlan.

  5
 • sadece birkaç entarisine denk geldiğim hiç konuşma fırsatı bulamadığım yazar. yanlış anlama sorunsaldüsünceler, sadece bir eleştiri olarak düşün lütfen. seni fazlasıyla depresif, yalnızlık konusunda kompleksli, sürekli anaerkillikten dem vurup da hem cinsini yerin dibine sokan ve bu şekilde sanki buraya yaranmaya çalışan biriymişsin gibi görüyorum. sempatik buluyor muyum, hayır. ama kalemin iyi, itiraf etmeliyim. nickinin hakkını veriyor gibisin.
  tamam bu sözlükte "asarım keserim, erkeğim yakarım" modunda erkeğe tahammül etmeyiz, ama bunun tamamen tersi de aşırı derecede can sıkıcı ve antipatik geliyor bana. buraya ayak uydurmak için kendi hemcinsini itin götüne sokmaya da gerek yok diye düşünüyorum. biz eşitlik istiyoruz günlük yaşamımızda, bundan dolayı burada anaerkillik bir başkaldırı. bunu anlaman güzel. ama erkekleri bu kadar aşağılaman - erkek olduğun halde hem de- bir kadın olarak beni bile rahatsız ediyor.
  diğer bir ihtimal olarak, senin aslında kadın olduğunu ve "erkek" olarak bu sözlüğe gelip diğer pipililere "bakın ne erkekler var geniş görüşlü" imajını vermeye çalıştığını da düşünmüyor değilim. umarım bu düşüncemde haksızımdır. yoksa durum daha da vahim demektir.
  her neyse. yaz sen, kalemin sevilesi. ama biraz daha sakin ol ve reel takıl lütfen. burada olması gereken sağlanmaya çalışılıyor, ütopyada yaşanılmıyor. sevgiler.

  5
 • gidişindeki ruh halini bilmiyorum ama, giderken o da bütün entrylerini sildirmişti. böyle bir durumda sevdiğim bir yazar bile olsa sinir oluyorum. siz benim bir entirime bile layık değilsiniz demiş gibi geliyor. seni seven bir kişi bile olsa sözlükte belki o okuyacaktı, bir şey öğrencekti, gülecekti sayende ama yoook. sil entrimin hepsini, hesabı öder giderim havasıyla gidip. sonra da ben geri gelicem buyur gel ama bir de entirilerimi canlandırın onlardan bakınız vericem konulara falan diyen yazarlar yok mu offf. *

  4
 • islama kafasına göre şeyler ekleyip / çıkaran sonra da başkalarına kendi yaptığı eklemelerden/çıkarmalardan dem vurup "cahilsin, bunu nasıl bilmezsin" diyen yazar.

  orada kurandan quote veriliyor quote veren kişi cahil oluyor te allaam.

  edit: daha anlaşılır olmak açısından-- daha önce de dediğim gibi, isterse muhammedin su perisi olduğuna inansın, bana ne. ama gelip bana "sen cahilsin nasıl olur da muhammedin su perisi olduğunu bilmezsin" demesin mesela. vahseti, nefreti yaymadıkça ben ona bok atmam. pis müslüman demem. ama o da "benim islam yorumuma göre kadınlar muhammedin antrikot kısmından yaratıldı. sen nasıl bir cahilsin de kaburgasından geldi dersin" demesin.

  edit üstüne edit olacak ama dayanamadım, zamanında xx ampamıza da aynı temalı bi entry girmişim vayarkadaş ya dsdfghs

  4
 • sözlükteki erkek yazarların isim altılarına erkekmiş yazan, ya da herhangi bir durumda erkek olduklarını vurgulayan, bununla bir şey olacağını sanan yazar. biz bilmiyorduk değil mi sikimizin olduğunu. sözlükteki diğer erkekler en az senin kadar erkek, sen de en az diğer erkekler kadar erkeksin.

  ayrıca sık sık ölümle tehdit etmesi de cabası, tebrikler.

  4
 • öff mantinota sen de yaa. neden avukat olsana bilmem ne diyosun. o kadın da bu yazarla alay edilmesinden rahatsız işte yazıyor. sen yazmışsın o da yazıyor. sorunsalın agzı yok ben konuşiyim demedigi çok bariz degil mi. loubiyi çok severim, tarafsız ve adaletli bakabilen bir kadındır. sorunsal anasının kızı degil, sorunsalı kollamıyor zaten, ortamdaki huzuru kaçıran, can sıkan şeyleri konuşuyor. hepimiz konuşuruz, alakasız teyzeler degiliz biz. sözlük yazarlarının kimilerinin alakasız teyzelere denk düşmesi jdfgfjdgdf :d
  şahıslara saldırmaktansa düşüncelerinizi tartışın. süper olcak bak.

 • ah canım benim avukat olsana sen lou! :)) dalga geçenleri korumak kollamakla pek alakası yoktu yazdıklarımın hatta bu çocuk bir şeyler yazmıştı kendi adına, ki bence gayet yerinde şeyler söylemişti, ama göremedim şimdi. bu adamın cidden dolu dolu yazdığı entryler de varmış ben onu gördüm şaşırdım şahsen.

  bir de bu kadın programlarında alakasız teyze atlar da yorum yapar ya bağıra bağıra onu çağrıştırdın bana. "sen"inle alakalı hiç bir şey göremedim be kuzum yazdıklarımda.

 • olay ''eski entryleri deşme'', ''kim bu zamana kadar ne yaptı'' boyutuna getirildikten sonra düzenlenen entrylerin samimiyetini sorgularım ben, kimse de kusura bakmasın.

  biz burada geyiğimizi de yapıyoruz, bilgilendirme de, bilgilenme de. sadece geyik yapıldığını düşünenler üşenmeyip aratsınlar madem. ''gerek de duymuyorum'' tribi ile kendinizi haklı çıkaramazsınız. ki neticede sidik de yarıştırmıyoruz burada.

 • ırkçılıktan ne farkı var sorunsaldüsünceler'in yaptığının? hitlerde küçükken aile ilişkilerinden dolayı Yahudilerden nefret etmiş ve eline imkan geçirince soykırıma girişmiş. şimdi sorunsal içinde bir nefret taşıyor erkeklere karşı bu nefreti örgütleyebileceği en yakın nokta olarak feministleri görmüş.

  senin tarzında düşünenler diğer sitelerde şöyle şeyler yazıyorlar: "en iyi erkek ölü erkektir en azından nerede yattıgını bilirsin."

 • vay arkadas ne kadar sorunsalmıs ya 'nickiyle yasasın' insanı resmen. allahını seven üzerime toprak atsın şu cocugu bi kendi haline bırakalım litfen gitmeyin üstüne kimse kimseyi begenmek, sevmek zorunda değil elbette. ama huzur verelim arkidasa biraz ki bizde huzur bulalım geliyorum gidiyorum sol meme sorunsal sorunsal töbe.

  3

bizi takip edin

kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
LGBT Pride


webölye web design & web programming
powered by webölye

bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr

redtube