kadın kadına aşk

 • Sözlükteki başlıkları okur iken aklıma türlü türlü şey geldi ve bunları altına dikte edecek bir başlık aradım. en son bu başlıkta karar kıldım. sonra bir de ne göreyim? böyle bir başlık açılmamış daha önce. üzüldüm doğrusu.

  aklıma gelenleri dikte etmeden evvel;

  kadın kadına aşk kulağa geldiği gibi kadının kadın sevmesidir. bunu veryasyonlarıyla söyleyip kadınların kadın sevmesi, kadınların kadınları sevmesi ve kadının kadınları sevmesi olarak da tercüme edebiliriz.

  gelelim aklımda olanlara; kadın kadına aşk deyince ya da lezbiyenlik deyince insanlardan sürekli şunu duyuyorum; narin bir ruhu sevmek, estetiği sevmek ver bir çoğu elbet. bunlara katılınır katılınmaz, bu ayrı bir gündem maddesi belki de. fakat benim en çok takıldığım kısımlardan biri toplumdaki o güzellik algısının artık kadının ruhunu da kalıplaştırmaya çalışması. bir kişi estetiği sevebilir, narinliği ve ya zerafeti de sevebilir; fakat kadından tüm bunların olmasını bekleme durumu kafamdaki soru işaretlerini çoğaltmıyor değil. sorun kadının ruhunun zarif olmak zorunda olması; sorun kadın ruhunun narin olmak zorunda olması. kadınlar kadınları daha hassas (?) olduğu için mi seviyor sahi? kadınlar kadınları daha zarif (?) oldukları için mi seviyor gerçekten? bu algıyı ben, basitçe, bir erkek 'seni döverim' dediğinde algılanan o keskin uyarıyla; bir kadın 'seni döverim' dediğinde algılanan o komik (?) algıya benzetiyorum. elinin hamuruyla sert olmaya çalışma der gibi. ya da sert bir kadınla karşılaşıldığında yapıştırılan 'amazon' yaftası (!) gibi. soğuk ve mesafeli bir kadına 'soğuk nevale' denmesi gibi, ya da sevişmek istemeyen bir kadına 'orospu' denilmesi gibi. bizim kadın kadına aşktan beklentimiz temiz ve zarif olması mı? çünkü kadın kadına aşk zararsız bir şey mi toplumun hatlarında? kadın kadına aşkın zararsız olduğu düşüncesinin toplumdaki düşünce algısında olduğunu biliyoruz hali hazır. fakat bunun akıllarda ve lgbtqi topluluklarında böyle yer etmiş olması beni daha da üzüyor. bahsettiğim bunun böyle olup olmaması değil, bunun böyle olmak zorunda kalışı. ki birçoğumuz bu algının neden kaynaklandığını biliyoruz; kadının zarar verememe kabiliyetinin olduğu. kadın zarar versin demiyorum; kadının zarasız olduğu algısı, kadını otomatikmen zararsız, ve birtakım kibar (?) veryasyonlarıyla, zarif, narin kılıyor. zamanında buna vurgu yapmak adına çekilen bir film festival için oynatılmıştı istanbul'da bir yerde yanlış hatırlamıyorsam.

  (bkz: intikamcı lezbiyenler ateşi de yutarlar)
  (bkz: lesbian avengers)

  nasıl ki kendi içimizde bireysel devrimlerimizi yapıp, orospuyu; kaltağı, ibneyi olumlu hale getirip legalizasyonunun önüne geçmek istiyorsak; sizden ricam amazon kadınlarımızın 'erkek' olma zorunluluğunun artık yok olması için, kadın kadına aşkın gerek tehlikeli gerek zarif gerek hiddetli gerek de şefkatli olabileceği - herhangi bir aşk hikayesi kadar- hatırlanması ve yahut fark edilmesi için bunun üzerine, ben olmak üzere, hep beraber bir düşünelim.

  5
 • Kadını temalaştıran iletişim ve reklam dünyası kendi yarar sağlayacağı bir piyasa algısı yaratmıştır. Yaratılan bu kadın tasvirinin, gerçek dünyada herşeye rağmen pek yer etmediğini görebiliriz. Sosyal ilişkilerde bulunduğumuz her çeşit ortamda kadının da sert ve tehlikeli olabileceğini ve bilhassa bunun da kadınlar tarafından zaten bilindiğini görebiliyoruz.

  Bu görünürlüğü, toplum olarak pek de gözlemleyemediğimiz lezbiyen ilişkilerde iş sadece, hayale kalıyor. Hayal kısmını ise bize önceden dayatılmış veya satılmış iletişim dünyasının sunumunu temel alarak edebiliyoruz. Oysa lezbiyen ilişkide de kadınların birbirine karşı fiziksel güç kullanabilceği gayet doğal ve basit bir davranıştır.

  Daha da özgürleşen toplumlarda eminim ki çok rahat yaşabilen kadınlar için narin ve kibar algısı yoktur. Bnun yerine insan doğasına uygun ve tıpkı erkeklerde de olan davranışlar görülüyordur.

  Kadın kadına ilişkide de ne fırtınaların döndüğünü inkar etmek gibi bir şey de olmamalıdır.

  1

  bizi takip edin

  kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

  kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
  LGBT Pride


  webölye web design & web programming
  powered by webölye

  bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr

  redtube