jin jiyan azadi

 • kürtçe: kadın, yaşam, özgürlük.
  8 mart 2011 de kadıköyde binlerce kadın bu sloganı haykırdı.

 • kürtcede yoğun farsca var gibi..

 • her dilde olduğu gibi. jin köken itibariyle yunancadan geliyor aslında. gineka yani kadın. oradan farsçaya oradan da kürtçeye geçmiş bir sözcük. jiyan da jin'den üretilmiş. fakat hangi dilde olursa olsun kadın, yaşam, özgürlük sözcükleri birbirine çok yakışıyor.

 • en sevdiğim sloganlardandır.

 • biji apo bilmem ne vardı bir de, onun da başlığını açın tam olsun gençler.

 • kürtçe'ye tahammül bile edilemediğinin kanıtı slogan.

  kuzum orada "kadın, yaşam, özgürlük" yazıyor. hani feminizm falan, hani kadının kurtuluşu...

  neyse ya boş ver, ne diyorduk, am, göt, meme. oh işte kurtuldu kadın ve kadınlık.

 • ilgisi yok, her dilde olanı yazacaksın o zaman. başlık açacaksın ve kadın yaşam özgürlük adı altında, her dili yazacaksın.

  kürtçeye tahammülü olmayan biri değilim. annesi evlenene kadar türkçe bilmeyen bir kadın olarak.

 • hiç bir mahsur görmüyorum biri ispanyolcasını yazsa kimsenin umrunda olmazdı.

 • 2011 8 martında sokaklara dökülen binlerce kadın, kürt- türk - sosyalist - feminist - komünist - anarşist binlerce kadın hepbir ağızdan bu sloganı haykırdı.

  morlar- sarı/kırmızı/yeşiller - kara/mor'lar - kızıl/mor'lar hepsi haykırdı:

  (bkz: jin jiyan azadi)

  binlerce kadın, kadını yaşamla tanımladı ve özgürlük için haykırdı.

  negzeldi.

 • kürtçe şarkılar dinlerim zaman zaman, insanlarıyla da bir problemim yok ama ikerosa katılıyorum bir slogansa her dilde yazılabilirdi.

 • bu da iyi, her dilde yazacaksın o zaman.
  emir buyuruyoruz falan, ben kürtçesini yazıyorum sen fransızcasını yaz banane... bir diğeri zazaca yazsın, bir diğeri rusça, bir diğeri çerkesce, lazca... ve böylece daha da zengin olsun hem özgürlüğümüz hem de yaşadığımız dünya ve elbette sözlüğümüz.

  dilimiz onurumuzdur, dilimiz zenginliğimizdir.

 • kadın yaşam ve özgürlük demenin altında bölücü unsurlar arayan zihniyetin akli melekeleri çok uzaklaşmıştır. hele de feminizmden bahsedilen bir alanda.

 • ben herhangi kadından biri değilim. nerde hangi eylwemde hatta nevruz kutlamarında bile olsam atmam bu dilde slogan benim kendi dilim varken neden başka dilde slogan atayım arkadaş!

  bir zamanlar ingilizce konuşmak batılılaşma çabası sayılıyordu değil mi?

  şimdi atılan sloganları bırak, devletimin topraklarındaki yol gösteren levhalar, ne bilim esnafın tabelası değişiyor yahu! ne diye sahip çıkmıyosun diline ?

  yadırgamıyorum, tamam yargılamıcam da, ama merak ediyorum, tam olarak amaç nedir? ne diye türkçe anlamı varken, hele türkçe söylenişi daha iyi olurken bu dilde başlık açılsın.

  resmi bir dil mi? resmileşmiş mi? ha diyeceksinki o zaman ingilizce de baknız verilmesin, anlamlar yazılmasın, en azından ingizlice ispantolca italyanca yazılsa daha eğitici oluyor inan bana ;)

 • haşa, emretmek haddim değil, emir kipi de değil, yanlış anlaşılmasın, bilgisayar başında mimikler belli olmuyor ;)

 • bu dilde slogan atma zaten sen:) binlerce yıldır ötekileştirilmenin acısını yaşayan kadın cinsi olarak ötekileştirmenin allahını yapan kimse atmasın bu dilde slogan.

  iğrenç bir dil bu. kadın yaşam ve özgürlük diye bağıra bağıra böleceğiz ülkeyi.

 • bu çelişki nedir, ülkenin nasıl bölündüğü ortada değil mi? ha böldürmeyiz orası ayrı, sadece eğlenir bölmek isteyenler o kadar...

  sen kadınları savunmak adına o dilde bir slogan atarsan hiçbir şey dğeişmeyecek inan bana, hala türkçe bilmeyen kadınlar var güneydoğu da. burda bu sloganı yazmak yerine onlara dilimizi öğretebilirsin neticesinde.

  edit: imla.

 • gajo, kadın yaşam ve özgürlük demenin altında birşey aranmadı gajo. başlığı türkçe acıp, kürtçe
  jin jiyan azadi anlamına gelen slogan yazsan hiç sorun deil, dediğin gibi biri de gelir altına zazaca yazar, diğeri rusça yzar. kapiş şekerim ;)

 • kürtçe bir sloan yazıldığında, bkz verildiğinde anlamayanlar, ingilizcesi yapıldığında çok rahat anlıyor. ingilizce evrensel bir dil, türkçe resmi dilimiz. başka bir dilde açılmasında herhangi bir mantık görmüyorum ben.

 • oha, git onlara türkçe öğret deniliyor, oha.. niye ki? bence kürtçe çok güzel bir dil. herkes kendi dilinde şarkılar söylesin.

  ülkeyi böldürtmeyiz falan, ne içiyonuz la siz? toplu içiyonuz ama eminim. hepiniz aynısını söylüyorsunuz. bu ülke bölünürse, faşizm yüzünden bölünür. kürtçe bir slogan bölecekse de bölünsün zaten lan.

  (bkz: yeni başlayanlar için faşizm)

 • türkçesini de siz açın lan. alla alla, her şeyi devletten beklemeyin.

 • @gajo disisel in yazdıklarına kulak vermeni tavsiye ederim tatlım.

 • tabi önce üsluba dikkat etmek lazım ;) araızda herhangi bir samimiyet görmüyorum ben. samimi olduklarım beni, her pozisyonda amsın siksin umrumda olmaz. bu birincisi...

  ikincisine gelince, kürtçe senin için güzel bir dil olabilir sevgili din kardeşim. ama bildiğini umuyorum henüz resmi bir değil. henüzünü bırak hiçbir zaman olmayacak! evet yaşayın bu topraklarda 2002 ye nasıl geldiyseniz yine aynı öyle devam edin arkadaşım. kendi aranızda türkçe mi konuşuyorsunuz, kürtçe mi hiç ilgilendirmez beni. ben türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak bunu bana verilmiş babam tarafımdan! atam tarafımdan!!! bir hak olarak görüyorum, bu hakkı yerine getirmektir mümkün olan diyorum, türkçe öğretmekten bahsediyorum!...

bizi takip edin

kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
LGBT Pride


webölye web design & web programming
powered by webölye

bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr

redtubevidio bokepsexfilme