ideolojik figürlerin sömürülmesi

 • popüler kültürün mezesi olup kapitalizme hizmet ederek yeni bir mit elde etme yönündeki bir tespit. haklı da.
  https://youtu.be/2yFLBPvP-Gs

 • 3. Dunya ülkelerinde günlük 1 dolara çalışan kadınların yaptığı feminist tişört mesela.

  4
 • @yumiyum, ampa bize az gelen ücretler o ülkelerde asgari ücretten veya kadınlar yerli işletmelerde çalışsa kazanacakları ücretten daha yüksek. O kadar para bile ciddi bir ekonomik güç sağlıyor o kadınlara. Alternatifi ya daha kötü işler ya da işsiz kalıp evde yirmi çocuk yapmak çünkü. Bir de bu şekilde bak duruma.

 • kimse üretim olmasın, insanlar işsiz kalsın demiyor. talebin olması o insanlara geçim kaynağı olarak değil, emek sömürüsü olarak dönüyor. tüketici daha ucuza giyip giyip atacağı tshirtler almak istedikçe işçiler daha uzun saatlerde rezil şartlar altında çoğu zaman canları pahasına çalıştırılıyorlar. bunun çok acı bir örneğini bangladeş'teki rana plaza olayında gördük.
  feminizm ise bir erke karşı dururken, seri ve ucuz tshirtlerin üzerinde bağırarak başka bir erki beslemiş oluyor. aynı şey pride ürünleri için de geçerli. ne yani insanlar işsiz mi kalsın argümanı komik bir mantık hatası oluyor bu anlamda.

  2
 • arz düşerse bu pis sömürücü kapitalistler "alın kadınlar satışlar düştü size daha fazla maaş" mı diyecek bu ne saçmalık. Ezbere konuşmayın o üretim yerlerindeki imkanlar yerli sektörlerden maaş tatil sigorta olanakları açısından daha iyi.

 • Bu 3. Dünya ülkesi kadınlarının emeğine olan talebin artması şartlarını nasıl kötüleştirsin? Diyelim ki ben bangladeşli bir kadınım tarım işçiliği-kasiyerlik vs. Işlerle uğraşırken tişört şirketi şehrime fabrika açıyor beni onda çalışmaya "gel de ağzına sıçalım daha kotu şartlarda daha az para al." diyerek mi ikna edecek?

 • bir mayıs eylemleri için kübaya uçmayı tercih eden akrabamız geldi aklıma.

 • Selam,

  3. dunya ulkesindeki kadina gunde 1 dolara urettirdigi tisortleri 70-80 dolara satabildiklerini de eklemek istedim.

  Hic yoktan iyidir diye dusunmeyi dogru bulmuyorum.

  3
 • @alvin, yukarıda bahsettiğim olayda kadın işçiler çökmek üzere olan binaya girmek istemedikleri halde fabrika sahipleri resmen zor kullanarak üretimin devamını sağlamaya çalıştı. nihayetinde bina çöktü ve 1000'den fazla insan göçük altında kalarak can verdi. üretim atölyelerinde yapılan gizli çekimlerde işçilerden sorumlu görevlilerin ellerinde sopa benzeri şeylerle insanlara vurduğu ve kadınları taciz ettiği görülüyor. kadınlar resmen dayak yiye yiye çalışıyorlar ve buna o kadar alışmışlar ki suratlarında hiçbir ifade yok.
  talep olmasın arz olmasın değil demek istediğim, temiz üretim olsun. mağazalar yılda 52 kere sezon değiştirmesin. dolaplarımızda 100 tane değil 10 tane tshirt olsun ve bunlar kaliteli kumaştan olsun. biz yine 100 parça kıyafete vereceğimiz parayı 10 parça kıyafete verelim, işçiler daha az çalışsın ama aynı parayı kazansın. daha az tekstil atığı olsun, gezegen çöplüğe dönmesin ve kaynaklar böyle şuursuzca harcanmasın diyorum.

  neden bahsettiğimi biraz yüzeysel de olsa ilgi çekici bir şekilde anlatan the true cost belgeselini de buraya ukte olarak eklemiş olayım.

  4

  bizi takip edin

  kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

  kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
  LGBT Pride


  webölye web design & web programming
  powered by webölye

  bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr

  redtube