eşcinsellik

 • Bir doğum kontrol yöntemi değildir. Eşcinselliğin doğum kontrol yöntemi olduğunu söylemek transfobik bir yaklaşımdır. Lütfen bunu düşünelim okurken.

  Sevgili okurlar ve çok değerli yazarlar ile yazar olmayı bekleyen güzel çaylaklar:

  Eşcinsel ilişki aynı cinsiyete ait iki bireyin içinde bulunduğu romantik/seksüel çekim içeren bir ilişki türüdür. Şimdi eşcinsel ilişkilerin, eşcinselliğin neden bir doğum kontrol yöntemi olmadığını birkaç örnekle açıklamaya çalışacağım, naçizane. Ben bir kadınım ve bir kadınla ilişki yaşıyorum. Eşcinsel bir ilişki, evet ama ikimizin de vajinası olduğunu söylemedim. Sadece kadınız dedim. Kadın demek vajinası olan insan demek değildir. Biyolojik kadınların vajinası vardır. Ben trans ya da natrans bir kadın olabilirim, ilişki içerisinde bulunduğum kadın da ha keza. Yani penisi olan bir kadın ve vajinası olan bir kadının birlikteliğinde biyolojik olarak çocuk olabilir. Yani, eşcinsellik bir doğum kontrol yöntemi değildir. Aynı şekilde en az birimizin penisi olabilir, hem vajinası hem penisi olabilir. iki organa da sahip olmayabiliriz.

  Trans bir erkekle biyolojik bir erkeği ele alalım: Homoseksüel bir trans erkek, erkeklerden hoşlanıyor. Memeleri yok, sakalı var, vajinası var; Homoseksüel bir natrans*, erkeklerden hoşlanıyor. Memeleri yok, sakalı var, penisi var. Şimdi bu iki erkek ilişkiye girdiğinde eşcinsel bir ilişki yaşamış olmuyor mu? Oluyor. E gebe kalabilme ihtimali var mı trans erkeğin? Var. Hatta bu örnek The L Word dizisinde geçiyordu. ---ÖN Bilgi--- Max ile bir erkek arasında. Max hamile kalıyordu. ---ÖN BiLGi---

  O zaman doğum kontrol yöntemi olarak eşcinselliği ortaya sunmak, eşcinselliğin sadece biyolojik iki kadın ve biyolojik iki erkek arasında olacağını söylemek olur. Kadın vajinası ve memesi olan, sakalsız, kılsız bir bireyken erkeğin de memesi yok, penisi var, sesi kalın demek olur. Hâlbuki penisi olan kadınlar vardır. Vajinası olan erkekler vardır. Vajinası olan cinsiyetsiz bireyler vardır. Hem penisi hem vajinası olan kadınlar, erkekler, cinsiyetsiz bireyler vardır.

  Ha dersiniz ki "Ben işin eğlencesindeyim. Ne olacak, doğum kontrol yöntemi olarak ibnelik derim. Normalde böyle düşünmüyorum, transfobik birisi değilim. Sadece komik işte, o yüzden söylüyorum."
  Ben de derim ki "Trans bir birey olduğunu düşünmeye çalış ve tekrar düşün komik geliyor mu yok sayılmak, bir espri malzemesi olmak."

 • Ben dahil bazılarımız hemcinslerimizi öpmek istiyoruz. Onlara aşk duyuyoruz. Ulaşamadığımızda ağlayıp zırlıyoruz. Ulaşınca öpmeye doyamıyoruz. Öyle değişik bir şey değil yani. Bir kadının erkeği sevmesi gibi bir şey bir kadının kadını, kuiri, interseksi sevmesi.

 • Başlıktaki entyleri başından şöyle bir inceledim ve entrylerin çoğunda yanlış bilgiler var. "cinsel tercih" diyenler var ki mesela bu benim inanılmaz öfkelenmeme sebep olan bir söylem. bir de "tercihtir saygı duyarım" "yapmam yapana da bulaşmam" muhabbeti yapanlar olmuş ki aman tanrım. biri böyle söylüyorsa aslında içten içe eşcinsellerden tiksiniyor demektir bence ki homofobi denilen şey budur.

  bu arada, bu başlıktaki entrylerin yazarlığa terfide etkili olduğunu sanıyordum, dolayısıyla bunlar zaten yönetim kadrosunun gözünden geçmiş entryler mi oluyor ?

  7
 • aşık olan ve sevişen halime verilen isimdir.
  bir elektrikli sobanın önünde, vicdan azabı ve hüzne boğulmuş bir şekilde gerçekleşen ilk sevişmemdir.
  çocukluğumun sonu, kadınlığımın en ağır, en zor ama en güzel gerçekliğidir.

  6
 • bir cinsel tercih değil, yönelimdir. cesaret işidir. rahat ve özgür bir biçimde yaşayamamaktır hayatı. hele türkiye'de..
  sapkın olduğunu iddia etmek absürdlüktür, komikliktir.

  kabadayı filminde sevdiğim bir sahne var, filmdeki adını hatırlayamadım, kabadayı'nın eski arkadaşları tek tek ona sırtını dönerken, "yumuşak"(!) olduğu için ho görülen, küçümsenen rasim öztekin'in karakteri kabadayı'ya ihanet etmiyor, gereçekçesini de şöyle açıklıyor:
  "çünkü sizde o göt yok". aynen böyle. eşcinsellik her şeye rağmen cesur olmayı seçmek ve özgürlüğü uğruna yorulmadan savaşmaktır. sözde ahlaklı özde ikiyüzlüler, sizde o göt yok.

  not: saygı duymak da ayrıca saçmalık farklı ya da anormal bi şey yok ki saygı duyasın? zaten her türlü saygı duymalısın da eşcinsel görünce ekstradan saygı gösterdiğini belli etmek gereksiz. korkmayın bu kadar.

  5
 • ekşi'de gördüğüm şu entry hoşuma gitti, pek bir şey yazılmamış olsa da ekşi için güzel bir "adım."

  https://eksisozluk.com/entry/57664089

  5
 • hemcinsinden hoşlanma durumu. toplumumuzda pek hoş karşılanmamaktadır. ancak başkalarının sözlerine bakıp yaşayacak olursak ona yaşamak denir mi bir sormak lazım kendimize.

  (bkz: eşcinsellik bir hastalık değildir.)

 • eşcinseliz, buradayız, alışın alışın gitmiyoruz!

 • Bunu kabullenmekte insanların neden zorluk çektiğine anlam veremiyorum. illa bir zorluk çekeceksen caretta caretta'nın ayağına parke taşı bağlayan insanı kabullenmekte zorluk çek, ne bileyim, sevgisine karşılık alamadı diye bir kadını öldüren erkeği anlamakta zorluk çek; yaşadığı doğaya, topluma bir zararı olmayan insanı cinsel yöneliminden dolayı kabullenemeyenlere anlam veremiyorum. Eşcinsellik bir hastalık değildir, insanın karşı-cinsinden hoşlanması kadar doğaldır, hem-cinsinden hoşlanması.

  4
 • Müthiş ailem olmasaydı, belki de asla sağ çıkamayacağım, bunca şeye göğüs giremeyeceğim bir durumda. En güzel silahımdı, birisi bir şey dediği anda ; "annem -babam saygı duyuyor karışmıyor da, sen kimsin ? " dediğimde havayı yaran bir kurşuna dönüşürdü bu sözler ve insanlar seslerini kesiverirdi. Bu konuda çok çelişiyormuşum gibi gözükebilir ama aslında harika bir dengeye oturttum bunu. Eskiden eşcinselliği sadece yatakta yaşayacağım özelim olarak düşünürken, bugün eşcinselliği sokakta da yaşayabiliyorum renkli pantolonlar, kürklü mantolar ve çantalar ile. Başlarda insanlar sokaklarda fotoğraflarımı çekiyorlardı bundan 7 yıl önce kadar, renkli pantolon giyinmek kesinlikle "top" olmak demekti, çanta takan erkek mi....ona hiç gelmiyorum bile, kesinlikle arkanızdan "ibne" diye bağırılırdı. Bu ve buna benzer hakaretler beni yaraladıkça ve üzdükçe o insanlar daha çok sevindiğini fark ettim. ibne gibi giyindiğimi söyleyen (bu ne demekse) insanlar, benim 7 yıl önce giyindiğim göte kadar kısa şortu, renkli pantolonu, çorapsız ayakkabıyı, hatta giyinmeye cesaret edemediğim armalı, janjanlı montları giyinmeye başladılar. Moda testosteron hormonlarını yok mu ediyor ? diye düşünmeden edemiyorum. Ne oldu da köşe başı delikanlıları kırmızı pantolon giyinmeye başladı ? Böyle dayatırlar adama işte... Ve zamanla giyisilerim gibi ben de değişmeye başladım. "velevkin ibneyiz" diyebilecek duruma getirdim kendimi ve kendime gülebilmeyi başardım, bu da etraftaki diğer homofobik, bifobik insanların neşesini epeyce kaçırmaya yetiyor. Artık mutluyum.

  4
 • bazı girilerin, aslında eşcinselliğin ne olmadığına dair olduğunun, saçma sapan yaklaşımlarının deşifre edilmesi gereken başlık:
  eşcinselliği hormonal bir bozukluk olarak tanımlayanlar veya " hormonların doğal bir yansıması"dır vb diyenler acaba hangi kaynaklara dayanıyor merak ettim.

  eşcinsellik hormanlarla bağlantılı bir durum değildir.
  ayrıca zararsız olabilmesi için bir sebebe gereksinimi; aslına bakarsanız zararsız olmaya da gereksinimi yoktur. nasıl ki heteroseksüelliği zararsız kılmaya çalışmadığınız gibi eşcinselliiği de süslemeye çalışmaktan vazgeçiniz.

  aynı şekilde yüceltici yorumlar da ayrımcılığın gizlenmeye çalışıldığı yorumlar oluyorlar.
  "insanın insana sevgisinin en büyük göstergesi" bilmem ne gibi...

  yine aynı heterolar gibi bu eşcinsel kavmi de, gayet sevgiyle düzüşebildikleri gibi, gayet kendine bile yabancı; karşıdakini zerre umursamayan amışlarda da bulunabilirler...


  ara sıra tozunu alalım şuraların.

  3
 • kendimi üzerinde deneyler yapılan bir kobay, sorunmuş gibi sürekli üzerine titrenip, özel bir durum varmışcasına konuşulan sorunlu bir birey ve de insan değil de ayrı bir türmüş gibi hissettim söylenenlere bianen okuduğumda başlık altındakileri. aslında zorunlu başlık yapmak bile bir yerde farklılaştırmak gibi durumu.

  3
 • dün paylaştığım vidyodaki çocuğa cevap vermişler. çok tatlı lön. gözlerim doldu:)

  http://www.youtube.com/watch?v=0s7vrxXHcSg&feature=youtu.be

  3
 • eşcinsellikte önemli olan bir nokta ise aydın görüşlü insanlardır.

  bu kadar kirlilik içinde ruhu, ön görüsü, iyi niyeti su gibi berrak kalan insanlar altındır. onları kişisel olarak çok seviyorum. yani halen yüzü güler halde şu bataklıkta sağlam duruş sergileyen insanlar, buradaki şu an yazan ampalar, yani sizler yok mu, siz şu ülke bataklığında doğada serpilen çiçeklersiniz. halen düşüncenizi bulandırmaya çalışan onca gürültüye rağmen duruşunuzdan bir gram olsun taviz vermiyorsunuz. yeri geliyor destek oluyorsunuz, yeri geliyor bir güzel söze ihtiyacı olan insanlara dilinizle en güzel sihirleri yapıyorsunuz.

  bunun ne kadar değerli olduğunu bilin. bir güler yüz, bir güzel laf bunlar her şeyden daha devrimci, sisteme başkaldırıcı nitelikte olandır. maddiyattan gerçekten daha ve daha değerli olandır bunlar. bir sohbet, sadece basit bir sohbet mevsim kışsa bile ortalığı bahar etmeye yeter. kuşların cıvıldamasına, ruhların rengarenk olmasına kat be kat yeter. siz yeter ki gülün, iki kelamı eksik etmeyin ve iyi niyeti hayat manifestonuz yapın. her dile, renge, kesime... bilin ki, yeni bir dünya, o gülen yüzlerinizde ve barış dolu kalplerinizle kurulacak.

  3
 • @tulpar, ampa kaynak olarak yahoo answers'dan link vermişsin.. o sitenin ne olduğunu biliyor musun acaba ?? asdasgfasdfasfa

  3
 • @ragemore, @atalanta, ulu orta eşcinselliğinizi yaşamayın. mazallah ruhunuzun olup olmadığı dışarıdan hemen anlaşılmayacağı için taşlanabilirsiniz. nefsinize de hakim olun!!

  3
 • öznesi olmadığım erkek eşcinselliği konusunda yorumdan kaçınarak şunu söyleyebilirim ki,
  en güzel aşktır kadın kadına aşk!
  ne demiş cemal süreya
  "Ama kadınlar, tanrım.. Öyle sevdim ki onları, gelecek sefer dünyaya kadın olarak gelirsem, eşcinsel olurum."

  3
 • @cevriye fosfor transeksüellik yönelim veya eşcinsellik değil, cinsiyettir. erkek bedeninde dünyaya gelirsin ancak kadınsındır.
  @lina moore tercih değil yönelim. mantık çerçevesinde bakacak olursak türkiye gibi bir ülkede kimse eşcinsel olup da dışlanmayı tercih etmez. ya da kimse dur lan ben erkeklerle yatayım hetero olayım demez. yani tercih değil yönelim.
  (bkz: eşcinsellik tercih değil yönelimdir)

  3
 • eşcinselliğin yeni yeni yaygınlaşan bir şey olduğunu düşünenler var, oysaki heteronormatif dünya yenidir. eski bi çok toplum eşcinselliği yüceltmiştir. çoğu ataerkil toplumlarda kadınla ilişkiye girmek zayıflaştıran bir eylem olarak görülüp iki erkek arasındaki aşk yüceltilmiştir. anaerkil toplumlarda zaten genelde cinsel özgürlük vardır ve herkes her cinsiyetle ilişkiye girer. heteronormatif dünyamıza o kadar alışkınız ki tarih boyunca bunun hep öyle geldiğini zannediyoruz ama eşcinselliği norm olarak alan çok toplum olmuş. şu an ismini hatırlayamasam da hala yaşayan bir kabile var ve erkek çocukları ergenleşmek için yetişkin erkeklerle ilişkiye girmek zorundalar ve yetişkin erkek çocuğun içine boşalarak erkeklik gücünü ona aktardığına inanıyor. heteroseksüel ilişkilerse sadece çocuk yapmak amacıyla normal görülüyor.
  yani eşcinsellerin özgürleşmesi her zaman kadınların da özgürleşmesiyle gelmiyor. eşcinsel erkekler ataerkil dünyada hep bir adım önde duruyorlar. malesef hala kadınları aşağılayarak, kadın alanlarını işgal ederek, sırf heteroseksüel olmadıkları için kadınlara taciz etme hakkını kendilerinde bularak mücadele eden eşcinsel erkekler var. umuyorum bi gün parça parça değil de hep birlikte özgürleşiriz.
  (bkz: nerden nereye)

  3
 • ülkemizde serbest bırakılan yönelim. kızlı erkekli her şey yasaklandı.

  3
 • Her gördüğümde "velev ki ibneyiz" diye bağırmama sebep olan ve ardından da şuh bir kahkaha atıp "ay ne güldüm ayol" dedirten başlık. Aynı cinsiyete mensup iki kişinin birbirini her anlamda sevmesi.
  Çok güzeliz biz be ^^

  Edit: cümle toparlaması *
  edit2: sözlükte bizi sevmeyen birileri var galiba asdfghkasfh

  3
 • http://www.aciktoplumvakfi.org.tr/pdf/sss-ici.pdf

  ampalar etrafınızdaki insanlara eşcinsellik hakkında bilgi edinmek isteyenlere herkese önerebileceğiniz bir kitapçık ve pdf şekli var!!!

  3
 • @3 eşcinselliğe özendiren şeyler mi komik olma bir eşcinsellik bir tercih değildir yani bir şey görüp aa eşcinsel olayım bari denilmez iki bu senin yazdığın yazıda homofobik bir tavır var

  2
 • derinlemesine inceleme yapmadan önce bazı prensiplerde anlaşılırsa kısa sürede aydınlığa kavuşulabilecek olduğunu düşündüğüm şahsi eğilim türü. misal bir insanın bedeni üzerinde sahsın kendisinden başka kimsenin bir tasarrufu olamaz. gayet makul kabul edilebilir bir aksiyom. bunun ışığında duruma baksak kimin kimi seveceği, sikeceği ne devletin ne de toplumun diğer bireylerini ilgilendirir. karşılık rıza dahilinde mehmet mehmeti, sevgi nazlıyı, erdem abdullahı sevebilir, sikebilir öpebilir çok severse evlenebilir de. devletin sanki bu hak üzerinde tasarruf sahibiymiş gibi bu hakkı verip vermeyeceğine karar vermesi de insan haklarına aykırıdır . devlet bu ilişkide bireylerin mutluluğu için gerekli yasal düzenlemeleri yapmakla yükümlüdür. öte yandan toplumun diğer bireylerinin de bu konuda bağlayıcı bir sözleri olamaz. paralel evrende eşcinsel bireylerin çoğunlukta olduğu bir toplumda eşcinsel bireylerin heteroseksüel bireyler üzerinde tahakküm kurması nasıl anlamsız geliyorsa şu an bulunduğumuz dünyada heteroların eşcinsellere atar yapması o derecede manasızdır. hetero bireylere düşen de insanların işine gücüne burnunu sokmamak aksine varolan baskı ve engellemeyi kaldırmak adına pozitif ayrımcı eylemlerde bulunmaktır. o olmasa da gölge etmeseler o bile faydadır diye düşünüyorum. ha "erkek erkeği mi sikecek kıllı kıllı iğreç" gibi önermeler nefret suçudur diyebilir miyiz bilmiyorum ama mallık kategorisine direk sokabiliriz.

  2

bizi takip edin

kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
LGBT Pride


webölye web design & web programming
powered by webölye

bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr

redtube