jin jiyan azadi

 • "gajo, kadın yaşam ve özgürlük demenin altında birşey aranmadı gajo. başlığı türkçe acıp, kürtçe
  jin jiyan azadi anlamına gelen slogan yazsan hiç sorun deil, dediğin gibi biri de gelir altına zazaca yazar, diğeri rusça yzar. kapiş şekerim ;)"
  (disisel, 2011-05-23 17:50)

  "kadın hakları kadını savunmak vs üzerinden kürtçe reklamı, kürt sempatizanlığı yapılıyor."
  (perfectbynature, 2011-05-23 18:28)

  kimseye nasıl böyle düşünebilirsin falan demeyeceğim ama, eleştireceğim kusura bakmayın. öncelikle türklük kavramına inancım ve itimadım yoktur. yalnızca toplum içindeki tanımımız türk olduğu için bu ismi kullanacağım. halkları ayrıştırmayı sevmiyorum, bu kavgalar bize çok şey kaybettirdi. bir insanın kendini halkından soyutlaması, bu dereceye gelmiş olması acı bir şey ama bunda yinr halkımın diğer halklara karşı olan tutumu etkili.

  disisel; başlığı türkçe açıp, kürtçe yazsaydın sorun olmaz demişsin bununla ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. biz türk halkı olarak, çocukluğumuzdan, yetişkinliğimize her yaşta ve girdiğimiz her ortamda çoğunlukta olmaya öyle alışmışız ki sorunun kaynağı da bu. bir yere girdiğinizde herkes sizin dilinizi konuşuyor, tv yayınları sizin dilinizden yapılıyor, eğitim sizin dilinizden ve neredeyse geriye kalan her şey. buna çok fazla alıştığımız için yazdığımız bir sözlükte bile kürtçe bir başlık görmeye tahammül edemiyoruz. ingilizce olsa ederdik ama; niye o evrensel dil tabii... bu tamamen çoğunlukta olmanın, baskın olmanın verdiği ezici güce alışma ve farklı bir kültürün baskınlığına ya da ulu orta seyrine katlanamama durumu. biraz empatiyle her şey çözülecektir, azınlıkta doğup büyüdüğünüzü, kendi dilinizi konuştuğunuz için deyim yerindeyse azarlandığınızı bi düşünün. bu ülke kurulurken emeği geçecek insanlar kafatası elemesinden geçmedi dostlar. bu ülke için her halk kan döktü ve ben şimdi milliyetçi geçinen faşistlerin o bayrağa tek başlarına sahip çıkmalarını anlamıyorum.

  perfect'cim sana gelince kürtçe reklamı yapmanın ne gibi bir sakıncası vardır anlayamadım doğrusu, kürtler bu ülkenin senin benim kadar vatandaşı değiller midir? ben mesela kürtçe öğrenmek istiyorum. ispanyolca, fransızca daha havalı olabilirdi ama ülkemin halklarının, kendi coğrafyamın dillerini konuşmak daha doyurucu gelecektir eminim. kürtçe reklamı nedir tam anlamadım ama yapılabiliyorsa yapılsın, sözcüklerden korka korka bu hale geldik. oysa kelimeler zarar vermezdi, yasaklanmasalardı, boğulmasalardı. bu reklamla birlikte kürt sempatizanlığı yapıldığını suçlar bir dille söylemişsin. kürt sempatizanı olmak, alman ya da rus sempatizanı olmak kadar doğaldır ve kime nedir sana nedir? sakıncası nedir? burada ırkçılık dahil her türlü nefret suçu yasak diye biliyordum. ayrımcılık kol geziyor ama ortalarda, nöbetçileeeeer nöbetçileeeeerr.

... tümü ...

bizi takip edin

kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
LGBT Pride


webölye web design & web programming
powered by webölye

bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr

redtubevidio bokepsexfilme