dünyada ve türkiye'de kadın sorunu

 • her zaman tartışılan ve bitmesi biraz zor gözüken bir sorundur benim gözümde.
  ukteci: ampirikuku

 • türkiye'den yola çıkarsak, bence kadınların en büyük sorunu eğitimsizlik. erkeklerde eğitimsiz olunca ortaya direk kuvvet faktörü giriyor. kadın üretemiyor , çalışamıyor. erkeğe muhtaç hale geliyor. şiddete ve baskıya maruz kalıncada, gidecek bir yeri olmadığı için belki o erkeğin ölmesini bekliyor yada kendi ölümünü.
  dünyada yaşayan diğer topluluklarında bizden farkını olduğunu düşünmüyorum. sonuçta insanlar sıfır bilgiyle doğuyor. beşeri münasabetler ile ilgili sosyologlar bu konuda yaptıkları çalışmaları eğitimcilere aktarabilmeli.
  bir makina parçasında bile dünyanın standartları varken kabul edilmiş. insanlar içinde bir standart belirtilemil. buna göre insanlar yetiştirebilir.

 • bir sistemin bütün parçaları birbirini etkilediğinden ve "toplum" da başka sistemlerden etkilenen ve kendi içinde devinim halinde başlı başına bir sistem olduğundan esasında toplumu oluşturan kadınlar kadar erkeklerin de sorunudur. sadece kadınlara yönelik reformlarla (eğitim, ekonomik güç, sosyal itibar) çözülebilmesi olanağı çok düşüktür. toplumun tüm bileşenlerine yönelik bir reform, düzenli ve istikrarlı gelişme gereklidir. aksi halde sadece kadınlar yönünde yapılacak değişiklikler, toplumun diğer parçalarının eksik ve çiğ kalması durumunda her an tehlike altında olacaktır. bu şekilde bir süreçten sonra kadınların kazandığı hakları ve özgürlükleri toplumun eksik kalmış diğer öğeleri tarafından çeşitli suretlerle (mahalle baskısı, suç potansiyeli, toplumsal refleksler, dogmalar) gölgelenecek, sindirilmeye çalışılacak ve hatta her an bir bahaneyle (siyasi, inanç veya ahlak temelli) ortaya çıkacak bir karşı devrim tehditi altında olabilecektir. bu yüzden hem kadınlar hem de erkekleri eişt derecede ilgilendirmesi gereken bir toplum sorunudur. sonuçta hepimiz aynı pisliğin içinde yüzüyoruz.

  3
 • tartışmasız erkek egemenliğindeki dünyamızda ciddi bir problem olarak yer almaktadır . erkek sadece türkiye sınırları değil,dünyanın her yerinde egemenliğiin doğuştan kendine hediye olarak verildiğine inandığı için bilinçli yada gayri ihtiyari kadınlarla olan ilişkilerini sınırlandırmakta görev dağılımında farklı noktalara
  yönlendirerek yetersiz saymakta ve kadını çoğu zaman hor görmektedir. ancak bunların temel sebebi erkek dünyasının kısıtlılığından mütevellittir.
  bir kadın nelere bedeldir bilmezler.

  (bkz: hürrem sultan)

  (bkz: muhteşem yüzyıl`)

 • erkeklerle tamamen bağlantılı sorunlardır.

  1
 • hemen hemen hepimiz biliyoruz Türkiye'de ve dünyada kadının yerini.
  her basarılı erkegin arkasında bir kadın vardır.
  dünyada bazı kesimlerde oldukca ön planda bu, mesela Kanada'da öncelik sırası: kadınlar>cocuklar>homoseksüeller>erkekler
  Türkiye'de bu böyle degil deyip genelleme yapmanın dogru oldugunu dusunmuyorum. istisnalar yok degil ama eğitim seviyesi ve yetiştirilme tarzı, en önemlisi de duyarlı bir birey olmak herkesin herzaman eşit oldugunu bilmektir.

  2
 • eşitsizlik, adaletsizlikle başlar. her ülkede vardır ama daha ziyade bizimki gibi ileri demokrasi vaadieyle yönetilen ve buna inanan insan sürülerinde yaşanır.

  1
 • Türkiye'de kadın olmak kabus 3.sınıf insan muamelesi.ingilterede 1-kadın hakları 2-hayvan hakları 3-erkek hakları sıralanış bu şekilde bunu öğrendiğim ve gördüğüm andan itibaren hayata bakış açım gittikçe pesimist bi hal aldı Türkiye'de kadın olduğun anda mahalle baskısı aile baskısı toplum baskısı ve bir sürü dayatmayla burun buruna kalıyorsun ve bunlarla yaşamak zorundasın etrafında sana yürüyen am gözüyle bakan seni sadece sex objesi olarak gören birsürü göz. Kaşar orospu yollu ve bunun gibi birsürü yaratıcı yaftalar her an sana yapışmak için bekler durumda. iş hayatında başarılı birşey yaparsın - patrona vermiş bu yada kimbilir kimin altından geçtide yükseldi.. derler. Sokağa çıkarsın üzerinde bir sürü göz hele hafif bakımlı çıktıysanız. ilişkilerde yakın davranırsan kaşar olursun uzak davranırsan soğuk götü kalkık olursun ve bunun gibi birsürü şey. Gelişmiş ülkelerde kadının değeri var en önemlisi kadına saygı var ama bizim gibi gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde kadın sadece bir obje ve 2. hatta 3. sınıf vatandaş.

 • kapitalist sistem içerisinde yaşadığımız sürece çözülemez. üzgünüm kızlar.

  2
 • erkek egemen zihniyetin amacı kadını da erkeği farklı şekilde ve farklı konumlarda baskılamaktır. ayrımcılık, siyasi otoritenin en işe yarar tahakküm aracıdır. dolayısıyla kadın sorunu, bir insanlık sorunudur ve insanlığı küresel ısınmadan daha fazla tehdit etmektedir.

  3
 • bu sorunun çözümü için gerekli şeyleri sıralıyorum, bunları yapmak için çalışın işte:

  - tarafsız eğitim
  - dinden dogmalardan arınmış toplum
  - emperyalist güçlerin zayıflatılması

  2
 • türkiyede gayet belli. şiddet taciz şiddet taciz. dünyada belki durum daha iyi. ama avrupayı kastediyorum tabii. 3. dünya ülkeleri bizden daha kötü.

  2
 • bir sürü sorun olmasıyla beraber içlerinden biri tacizdir.okulda,sokakta,otobüste,iş yerinde vs kadın taciz edilme korkusuyla yaşar.türkiyede gibi ataerkil toplumlarda doğan erkek çocukların ''paşam'' gibi benzeri sözcüklerle ebeveynleri tarafından bir canavara dönüştürülmesi sonucu bastırılmış duygularını kadınlar üzerinde tacizle sergilerler.

  2
 • son 10 yılda internetin vs gelişmesiyle eğitimli görünen cahil kadınların türedi. feminist olduğunu, haklarını savunduğunu zanneden gerizekalı, hiç bir şeyden haberi olmayan insanlar bu olayı daha da zorlaştırıyo bence. feministlikten anladığı da tek taş yüzük. favori cümlesi: " ayyy erkekler öküz yhaaaaaa" dır.

  3
 • Türkiye için bakarsak,eğitimsiz kadınlarımızın sorunu desek daha doğru olacaktır.lakin eğitimli bir kadının her türlü sorunun üstesinden gelicek güce sahip olduğunu düşünüyorum.eğitimsiz kadınlarımızın duygusal ve bedensel olarak erkeklerden gördüğü işkence bu sorunların başında gelmektedir ve bu sorun bir çözüme ulaşmadıkça psikolojik açıdan sağlıklı olamayan kadınlarımızın hiçbir konuda sorunlarını dile getirememeleri nedeniyle sonsuza kadar süreceğini düşündüğüm sorundur.dünya açısından baktığım da,birçok ülke de bulunmadığımdan dolayı net bir yargım yoktur ancak avrupa ülkelerine bakarsak kadınların hakimeyeti gözardı edilemez diye düşünüyorum.

  2
 • bazı ülkelerdeki kadın sorunsalının ülkemizdekiyle kıyaslanamayacak kadar az oldugunu gördügüm ve bu yüzden içim acıdıgı için ben sadece ülkemizdeki hakkında yorum yapacagım.. tabularımız yıkılmadan, erkeklerimiz tam olarak eğitilmeden,kadının da yaşayan nefes alan hakları ve özgurlukleri olan bir canlı oldugunu kabul etmeden bu sorunun çözülemeyecegini düsünüyorum.. önce erkek bütün bunları kabul edecek ki daha sonra karısını kızını eğitebilsin, kadınlarda level atlayabilsin, onlara sözde verilmiş olan haklarına kavuşabilsin.. biz erkekleri eğitmeden, onlara bu mantaliteyi vermeden ne kadar kadınlarımızı egitirsek egitelim, kadın toplumda hak ettıgı degerini asla bulamaz diye düsünmekteyim.. ne kadar 2. plana atılsakta, iş ararken yolda yürürken toplu tasımada seyahat ederken sıkıntılar ceksekte kadın olmak güzel.. nokta..

  2
 • biteceğine hiç inanmadğım bir sorun.erkek attırırsa tecrübeli fakat kadın attırırsa ooo kaşarlaşmış bu abee.olan durumdur

  2
 • herzaman itilip kakılan geri plana atılanlardır kadınlar. halbuki itip kakan, yöneten, döven, söven, hakaret eden, tecavüz eden insanları doğurmamışlarmıdır.devamlılıklarını sağlamalarındaki(hani en önemli şey budur ya) yegane insan değilmidir onlar? baş tacı edeceklerine her zaman arkaya atılanlardır o kadınlar ya da siz öyle zannedersiniz. yönettiğinizi zannettiğinizde aslında istediklerinizi isteyenlerdir kadınlar. siz geri plana atsanızda.

  2
 • Afrika'da kadın sünnetidir, Amerika'da aile içi şiddettir; Türkiye'de kumalıktır, aile içi şiddettir, eğitimden mahrum bırakmadır. Türkiye veya başka bir ülke, yeri hiç önemli değil; kadın sorunu her yerdedir. Hepsi kadına uygulanan şiddetin farklı görünümleridir. Bu kötü ortaklığın tek nedeni var: Toplumsal cinsiyetin yanlış yapılandırılması.

  Kadına ve erkeğe haksız ve eşitsiz olarak verilen roller değişmediği sürece, kadın da erkek de ne kadar değişirse değişsin ikili bir rol olacaktır. Kadın evde oturmalı, çocuk bakmalı, yemek yapmalı ve mümkünse ev dışı alana çıkmamalıdır buna göre. Erkek evine ekmek getirmeli, onun ev dışı alana çıkmamasını sağlamalı; bunun için de koydu mu oturtmalıdır. Duygusal olan kadın, zekâ sahibi erkeğin korumasına muhtaçtır. Bu yüzden gece tek başına sokaklarda dolaşmamalıdır. Bu tür bir yapıda yetişen çocuklar da bu yapının içine doğduğu için kısır döngünün devamı kaçınılmazdır. Kadın ev dışına çıkmıştır, büyük uğraşlar sonucu. Ama artık hem ev içi hem de ev dışı alandan sorumludur.

  Erkeklerin maddi desteğine bağlı olmaları ve aile içinde görülerek yerleşmesi aile içi şiddetin en büyük nedenidir. Aile kurumunun gereksiz yüceltilmesidir neden. Şiddet başladı mı bir kere de tükenmez, ama kadın o kurumu bırakıp gidemez. Sonuç: Psikopat ruhlu ve bu sistemi devam ettirecek çocuklar.

  Birçok ülkede öldürmeye ve insanları dövmeye karşı yasalar var, yasalar bunları yasaklıyor; ama bu olaylar evin içinde olduğu zaman, bu yasalar uygulanmıyor. Böyle bir durum olduğunda polis geldiğinde bu karıyla koca arasındadır; biz karışmayacağız, diyor. 4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun ne kadar uygulanabiliyor? Bu her ülkede aynı.

  Eğitim arttıkça bu sorunların görülmesinde bir azalma oluyorsa da abartılacak kadar değil. Aile yapısı ve toplum değişmedikçe eğitimli erkek de bu sorunlara destek veriyor. Kadın da sessiz kalabiliyor. Sonuçta eğitim de teknik anlamda oluyor. Belki toplumsal cinsiyet üzerine, bilinçlilik kazandıracak bir ders ile bu kazandırılabilir.

  Siyasette duygusal yaftalamasına uğraması ve son sıralardan aday gösterilmesidir bazen bu sorun. Bazen erkek evlat doğurgacı olarak görülmesi... Bazen tecavüze uğradığı halde bağırmadığı için rıza göstermiş sayılması...

  Yasalarla şu anki düzen korunmasa umuyorum ki çözülebilir. Kadın işçinin evlilik nedeniyle kıdem tazminatı hakkının varlığı bunun en güzel örneğidir. Kadına bu şekilde evlendin madem esas yerini buldun kal orada denmektedir. Neler görmedik ki, tecavüzcüsüyle evlendiren yasalar da vardı bir zamanlar.

  Yine de kadın sorunu her şeye rağmen çözülebilirdir.

  4
 • sadece bir şeyler yazıp görüş belirtmektense bir videoyla nasıl bir şey olduğunu erkekler üzerinde göstermek daha doğru olacak gibime geliyor.

  http://www.facebook.com/video/video.php?v=1322213714058&oid=295592860252&comments

 • farkında olmadan kadınların yarattığı sorundur. benim oğlum yapar elinin kiridir,kız kısmı bu saatte sokakta dolaşmaz, mantığıyla çocuklarını yetiştiren anne'ler; hede'nin kızı hödö'yü sevgilisiyle gördüm el ele tutuşmuşlardı cık cık,diye kendine dedikodu malzemesi çıkaran komşu teyze'ler yaratmıştır bu sorunu. oğlunu aslansın,kaplansın diye yetiştirip,kızına hanım hanımcık olmasını öğütler bu anne/komşu teyze. kızları da bu mantıkla yetişir,nesilden nesile aktarılır bu gelenek. çok konuşulmuş bir tecavüz olayı için de "o saatte dışarı çıkmasaymış" der bunların yetiştirdiği kızlar.* kendi kendini ezerek ataerkil bir toplum oluşturur. bu durumdan da şikayetçi değildir,çünkü ona göre normal olan budur.

  4
 • Aslında "kadın" sorunu diye bir konunun tartışılması bile sorunun ne kadar derin olduğuna dair bi kanıt, erkek sorununu tartışıyor muyuz? Hayır.

  2
 • sorunlar silsilesidir. erkek egemenliği denen olgunun bile kadınların temelini attığı, erkeklerin inşa ettiği bir sistem vardır ortada.
  birbirini tamamlayan bu iki cinsin ilişkisinin bir üstünlük savaşı olmadığı hazmedildiği zaman -ki o zaman yakındır, umutluyum. günbegün kadın çalışmalarına sadece cazgırlık anlamında bakmayan insan populasyonu artıyor- hem erkeğin dışarıda tabiri caizse yaşam savaşı vermediği hem de kadının "insan"ca yaşayacağı bir dünyaya evriliyor olacağız.

 • siyahi olmak ve kadın olmak...siyahı ne kadar karizmatik bulurlar oysa ki...nerde hata yapıyoruz biz?

  1
 • aslinda ben bu sorunu bire bir annemde gözlemledim,nasil bir kadinin özgüveni daha olusmadan yok olabilir ve nasil kaderine razi olur ben bunu gordum.bu daha anne karninda hissetmeye basladigimiz korkular ile beslenen daha sonralari ailede ogretmende patronda kocanda din faktorunun de etkisiyle kafana araliksiz vurulan cekic darbeleridir,surekli asilanan bir aciziyet propagandasidir

  5

bizi takip edin

kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
LGBT Pride


webölye web design & web programming
powered by webölye

bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr

desi porn vidio bokep xxx video

malay porn

daily hd porn