945 yıllık zeytin ağacını başka yere taşımak

 • şu adamın elinden zulüm görmemiş bir canlı kalacak mı acaba dünyada. kafesinde masum masum duran güvercini şemsiyenin ucuyla dürtüklemesinin üzerinden birkaç ay geçmeden şimdi de taa 1071 yılında dikildiği söylenen 945 yaşındaki ağacı izmir'in bademli ilçesinden söküp antalya'daki fuar alanına taşımışlar.

  "böyle bir ağaç. inşallah burada da tutacağına inanıyoruz ve 2015 botanik bahçesinin en önemli zenginliklerinden olacak. Tarihi bugüne, bugünü de yarınlara ulaştıracak. Ya Allah Bismillah diyerek biz de toprağımızı atalım arkasından da cansuyunu"

  inşallah burada da tutacak mı?
  cansuyu mu?

  ulan o ağaç 945 sene tutmuş zaten, can suyunu da almış alacağı kadar. bir huzur ver be adam.

  http://goo.gl/3H9phC

  5
 • Muhtemelen kuruyacaktır.
  Yasli olduğundan eski mevkisinde toprak özelliklerini barındırmiyorsa ve topraktan gereken mineral ve besinleri alamazsa ölecektir.
  Ayrıca 945 yıllık bir ağacın yer altındaki köklerini dusunun..
  Devasa olmalı? Acac sokulurken muhtemelen tüm bu kılcal damar vaziyeti goren kökler kopmuştur.
  Yani bu ağacın kan pompalayan damarları koparılmıştır.
  Kisa kalan kökleri daha cok iş yapmak zorunda kalacak.
  Aldığı besini de tekrar kök salmak için harcayacak.

  Bari işi bilen birkaç insan gorevlendirseler bakımı için..

  4
 • su an world expo projesinde calistigim icin gayet iyi biliyorum, antalya'daki tematik expo da dahil olmak uzere, expolarin genel amaci ulkelerin birbirlerine aba altindan sopa gosterek sov yapmasi. neredeyse 1000 yasindaki agacin kurban edilmesinin, ki temasi Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya olan tek nedeni sov. biz yaptik oldu. valla buraya 2014 yilinda temiz duygularla geldigimde icimden ilk defa utanmayacagim bir isim oldu derken 165 bin metrekare topragin uzerine beton dokup suyla ve atmosferle iliskisini kesince anladim aslinda tekrardan son derece utanc verici bir projede calistigimi.

  tanim, sacmaliktir, ucubeliktir. agac yer degistirecek olsaydi ayaklari olurdu kokleri degil, 3 yasinda cocugun bile yapabilecegi bu gozlemi yapmak yerine. neyse. cok sinirlendim. kabuslarinda kovalasin bunlari zeytin agaci. gece uyduklarinda goguslerine coksun nefeslerini kessin.

  8
 • 30 yıllık evinden taşınırken gözüm doldu, nefesim kesilmişti. Bu zeytini düşünemedim bile. Patates bile çiftçiye küserse beşte bir az mahsül verirken. Bu ihtiyar zeytin nasıl küsmesin insanlığa.

  9
 • Her şey moda için; ona uymak için. Dost düşman herkes alışverişte görsün diye... sonrası çok da önemli değil zannımca.

 • yav bi de göstere göstere haberini yaptırmıyorlar mı... gel de delirme arkadaş!

  bizi takip edin

  kırmızı elma sözlük © 2010 - 2015

  kırmızı elma sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bağımsız bir platformdur. kırmızı elma sözlük içeriği herhangi bir ön denetimden geçmeksizin yayımlanmakta ve doğruluğu garanti edilememektedir. bu web sitesinde yaratabileceği hukuki sakıncalar başta olmak üzere olumsuz bir durumla karşılaştığınızı düşünüyorsanız lütfen iletişim bölümünden kırmızı elma sözlük ekibi ile irtibata geçiniz. kırmızı elma sözlük dahilindeki her türlü içerik creative commons by-nc-nd koşulları altında lisanslanmıştır. içerik, kaynağı belirtilmek ve üzerinde değişiklik yapmamak koşuluyla ticari olmayan amaçlarla kullanılabilir.
  LGBT Pride


  webölye web design & web programming
  powered by webölye

  bir takım şeyler: iletisim / şikayet / reklam - s.s.s. - istatistikler - facebook - twitter - tumblr

  redtube